Sabalenka, “mbretëresha” e Australian Open

Tenis

Sabalenka, “mbretëresha” e Australian Open

Më: 27 janar 2024 Në ora: 12:16
Aryna Sabalenka

Aryna Sabalenka fiton për herë të dytë radhazi Australian Open për femra.

25-vjeçarja nga Bjellorusia ka dominuar finalen e Melburnit kundër kinezes Qinwen Zheng, duke fituar me rezultatin e pastër 2-0 (6-3, 6-2), një sfidë që zgjati 1 orë e 12 minuta.

Ky është Slam-i i dytë në karrierë për Sabalenkën, pas titullit të fituar një vit më parë po në Australi, ndërsa 21-vjeçarja kineze humbet finalen e parë të madhe që luan në karrierë.

Nuk ka histori sfida në Melburn. Aryna Sabalenka dominon finale përballë Qinwen Zheng dhe triumfon në “Rod Laver Arena” me rezultatin 2-0.

Nesër në orën 9:30 do të zhvillohet finalja e meshkujve, mes Jannik Sinner dhe Daniil Medvedev.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat