Anderson në finalen e Wimbledon, fiton ndeshjen e katërt më të gjatë në historinë e tenisit - Bota Sot
Anderson në finalen e Wimbledon, fiton ndeshjen e katërt më të gjatë në historinë e tenisit

Tenis

E hënë, 19 nëntor 2018

Anderson në finalen e Wimbledon, fiton ndeshjen e katërt më të gjatë në historinë e tenisit

Më: 13 korrik 2018 Në ora: 21:17
Kevin Anderson

Kevin Anderson është finalisti i parë i Wimbledon. Afrikano-jugori mundi amerikanin John Isner në ndeshjen e katërt më të gjatë në historinë e tenisit.

Përballja mes dy shtatlartëve zgjati 6 orë e 36 minuta dhe përfundoi me rezultatin 3-2 për Andersonin (7-6, 6-7, 6-7, 6-4 dhe 26-24).

Ndeshja më e gjatë në historinë e tenisit ka si protagonist sërish John Isner, i cili në vitin 2010, po në Wimbledon, fitoi pas 11 orë e 5 minutash lojë ndaj francezit Nicolas Mahut.

Në finale, Anderson do të ndeshet me fituesin e çiftit Rafael Nadal-Novak Djokovic.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test