Zëdhënësi i KQZ tregon se si është e mundur që numri i votuesve të jetë më i madh se ai i banorëve

Aktuale

Zëdhënësi i KQZ tregon se si është e mundur që numri i votuesve të jetë më i madh se ai i banorëve

Më: 17 tetor 2021 Në ora: 09:51
Foto ilustrim

Në një emisionin televiziv për Zgjedhjet Lokale 2021, i ftuar ishte zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi.

Elezi tregojë se si është duke u zhvilluar procesi zgjedhorë në të gjitha komunat e Kosovës.

Po ashtu, zëdhënësi i KQZ-së tregojë arsyen pse numri i personave me të drejtë vote është më i madh se i banorëve.

“Lista votuese dhe regjistrimi i popullsisë duhet të shikohen ndaras, pasi në këtë listë të votuesve janë të përfshirë qytetarët që jetojnë brenda dhe jashtë Kosove, ndërsa në regjistrimin e popullsisë vetëm banorët rezident që jetojnë në Kosovë”, tha Elezi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat