Analisti flet për demokracinë e vendit: Kosovës nuk i duhen pushtete që nuk janë demokratike

Aktuale

Analisti flet për demokracinë e vendit: Kosovës nuk i duhen pushtete që nuk janë demokratike

Nga: M.H. Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 15:40
Foto ilustrim

Analisti politik Skënder Mulliqi përmes një shkrimi në facebook ka shkruar në lidhje me demokracinë në një vend demokratik.

Ai përmend rastin e rrëzimit të qeverisë Kurti 1, e që sipas tij ajo ishte dëshirë e një grupi njerëzish dhe jo i të gjithëve, përcjell “Bota sot”.

Sipas tij, Demokracia është vullnet i qytetarëve , e jo vullnet i një pakice në pushtet.

Gjithashtu ai thotë që Kosovës i duhen njerëz që mendojnë për të mirën e qytetarëve dhe jo që bëjnë dëm atyre.

Postimi i plotë

Gjithmonë nuk është akt demokratik të votohet për rrëzimin e një qeverie.

Nuk ishte demokratike nga deputetet që e votuan rrëzimin e Qeverisë Kurti 1.Demokracia funksionale nuk quhet ajo demokraci, që bënë të mundur rënien e një qeverie pse ashtu dëshiruan një grup njerëzish përfitues , siç e deshtën këtë gjë Thaçi dhe Mustafa me kompani.Atë që bën ata nën kulisa, jo që nuk është demokratike , por është akt antidemokratik.

Demokracia funksionale nuk është ndërrim pushteti. Ata që bëjnë plane nën kulisa janë njerëz të totalitarizimit?Janë disa persona që interesin e vet e vendosin para interesit të përgjithshem. Ka mjaftë të tillë për fat të keq sot në Kosovë.

Demokracia është vullnet i qytetarëve , e jo vullnet i një pakice në pushtet. Kosovës nuk i duhen pushtete që nuk janë demokratike , pushtete që nuk janë për integrime evropiane? Të gjitha variantet tjera janë licemerizëm , janë ide hipokrite që dobësojnë edhe kulturën dhe civilizmin e nje vendi dhe një populli?

Ja vlenë të luftohet për një Kosovë që atë e bën më gjithëçka të bukur dhe që e bën jetën e lumtur për shumicën …

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat