Raporti: Kryetarët e komunave ndërhyjnë në punën e zyrtarëve të prokurimit

Aktuale

Raporti: Kryetarët e komunave ndërhyjnë në punën e zyrtarëve të prokurimit

Më: 8 dhjetor 2021 Në ora: 12:20
Foto nga konferenca

Kryetarët e komunave ndërhyjnë në punën e zyrtarëve të prokurimi, respektivisht gjatë fazës së implementimit të planit të prokurimit.

Kjo nga Iniciativa për Progres (INPO) po konsiderohet si shkelje ligjore.

Qëndrim Arifi hulumtues i lartë në Iniciativa për Progres (INPO) gjatë publikimit të raportit “Planifikimi i prokurimit në mes të formalitetit dhe profesionalizmit”, theksoi se rezultatet e hulumtimit tregojnë se asnjëra nga komunat e monitoruara nuk e ka planifikimin e prokurimit konform kërkesave ligjore, përkatësisht planin e prokurimit nuk e kanë hartuar me të dhënat e nevojshme dhe të sakta lidhur me aktivitetet e planifikuara.

Arifi po ashtu ka komentuar edhe dështimin e emërimit të Bordit të Organit Shqyrtues të Prokurimit (OShP), i cili theksoi se ky dështim nga Kuvendi do të sjellë pasoja për këtë sektor të prokurimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat