​Omicroni bëhet dominues, MSH thirrje qytetarëve që të vaksinohen

Aktuale

​Omicroni bëhet dominues, MSH thirrje qytetarëve që të vaksinohen

Më: 19 janar 2022 Në ora: 19:04
MSH thirrje qytetarëve që të vaksinohen

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve të vendit që të vaksinohen në kohën kur omicroni është bërë në variantin dominues të koronavirusit në qarkullim.

“Duke qenë se vaksinimi është mënyra më e mirë dhe më e sigurt për të parandaluar COVID-19, sidomos format e rënda të sëmundjes dhe vdekjet, i bëhet thirrje popullatës së moshës mbi 12 vjeçare e lartë që të vaksinohet”, thuhet në komunikatë.

Me dozën përforcuese dhe dozën e tretë ndërkaq, mund të vaksinohen të gjithë qytetarët e moshës mbi 18-vjeç, në secilën komunë në Kosovë.

Image
MSH thirrje qytetarëve që të vaksinohen

Në 24 orët e fundit Kosova ka regjistruar mbi 2 mijë raste të reja me koronavirus.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat