Çfarë thotë Anton Quni për akuzat e Agim Veliut ndaj Lumir Abdixhikut?

Aktuale

Çfarë thotë Anton Quni për akuzat e Agim Veliut ndaj Lumir Abdixhikut?

Nga: P.R Më: 19 janar 2022 Në ora: 20:26
Lumir Abdixhiku dhe Agim Veliu

Deputeti i LDK-së, ish Ministri i Punëve të Brendshme gjatë qeverisë Kurti dhe Hoti, Agim Veliu, të cilin me të marr postin e kreut të LDK-së Lumir Abdixhiku, e shkarkoi menjëherë nga pozita e kryetari të LDK-së në Podujevë, here pas here ka hedhur hedhë akuza dhe sulme ndaj Abdixhikut.

Së fundi, Veliu e ka quajtur kryetarin e partisë së tij autokrat të katapultuar në parti, narcisoid, gardian që rri me çelësa në dorë e çka tjetër.

“Në vend se të marr përgjegjësi dhe bashkë me kandidatin e tij të kërkojnë falje për humbje në garë për Podujevën, Lumir Abdixhiku, që hyri nga dritarja në LDK, i paska marr çelësat e partisë që t’ua mbyllë derën e shtëpisë atyre që e ndërtuan dhe me sakrificë e mbajtën dhe e ngritën për 30 vjet. Autokratit të katapultuar në krye të partisë, që paska kërcënuar me mbyllje dyersh e diferencime, ia bëj me dije se është anëtarësia e LDK-së ajo që vendos për vendin e secilit në parti dhe jo ai me vendime kundërstatutare. Heshtja e deritashme nuk do të thotë se unë si kryetar i Degës së LDK-së do të dorëzohem përballë ndërhyrjeve kundërligjore dhe kundërstatutare të Lumirit, në degën e Podujevës. Lumirit, që tinëzisht hyri në LDK dhe luan rolin e gardianit me çelësa në dorë, i them se je tepër i vogël t’ua mbyllësh dyert gardianëve të vërtetë që e ndërtuan LDK-në e madhe. LDK nuk është një lodër që për fatin e saj të vendosë një tinejxher politik. Prandaj, do të dështojë edhe misioni yt që trenin e LDK-së ta shndërrosh në një vagon, të cilin synon t’ia bashkangjesësh lokomotivës së kuqe”, tha ndër tjerash Veliu në akuzat e tij ndaj Abdixhikut.

Por çfarë mendon për këtë gjuhë të ashpër të Agim Veliut nënkryetari i LDK-së, Anton Quni?

Quni në një intervistë ekskluzive dhënë gazetës “Bota sot”, lidhur me akuzat dhe sulmet e Veliut ndaj Abdixhikut, është shprehur se kjo ndodhë pasi në LDK lejohet mendimi ndryshe dhe debati.

“Tanimë LDK-ja e ka të ndërtuar një demokraci të brendshme, autorizimet e kryetarit dhe organeve të partisë, procesin e vendimmarrjes, ndarjen e përgjegjësive, llogaridhënien, etj. Të gjitha këto së bashku përbëjnë natyrën dhe kulturën e LDK-së ku ndër të tjera mundësohet edhe debati dhe gërshetimi i qëndrimeve dhe vlerësimeve të ndryshme. Sidoqoftë, nuk shoh asnjë arsye që në LDK të mos vazhdohet me rigjenerimin e kuadrove, si një proces i natyrshëm tek partitë me traditë shumëvjeçare, me të cilin sigurohet ngritja e forcës politike”, ka thënë Anton Quni në intervistën dhënë për “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat