Qeveria paguan sërish policat kufitare për mërgatën

Aktuale

Qeveria paguan sërish policat kufitare për mërgatën

Më: 26 janar 2022 Në ora: 11:23
Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës ka ndarë sërish mjetet financiare për mbulimin e policave kufitare për mërgatën. Ky vendim u tha se do te jetë deri në gjetjen e një zgjidhje të përhershme.

Në mbledhjen e sotme, ekzekutivi vazhdoi edhe shtesat për personelin shëndetësor për menaxhimin e pandemisë. Ekzekutivi ndau sërish shtesë 10 përqind të pagesës bazë për periudhën janar - qershor 2022.

Po ashtu, morën vendim për emërimin e komisionit shtetëror për hulutimin, regjistrimin, inventarizimin dhe dokumentimin e objekteve të trashëgimisë kulturore dhe historike të shkatërruara gjatë luftës së vitit 1998/1999.

Krahas kësaj, qeveria miratoi strategjinë kombëtare për mbrojtjen nga dhuna në familje dhe dhunën ndaj grave 2022-2026.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat