Ambasadori amerikan konfirmon vizitën e Escobar në Kosovë, zbulon edhe qëllimin e vizitës së tij

Aktuale

Ambasadori amerikan konfirmon vizitën e Escobar në Kosovë, zbulon edhe qëllimin e vizitës së tij

Më: 26 janar 2022 Në ora: 15:24
Jeff Hovenier

Ambasadori amerikan, Jeff Hovenier, ka thënë se mezi pret që ta mirëpres në Kosovë Përfaqësuesin Special të Departamentit të Shtetit, Gabriel Escobar i cili pritet të vijë javën e ardhshme.

Hovenier ka shkruar se progresi në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja mbetet mënyra më e mirë që Kosova të njihet.

“Unë dhe ekipi im mezi presim që ta mirëpresim Përfaqësuesin Special, Escobar në Kosovë javën e ardhshme. Progresi në dialogun e lehtësuar nga BE-ja mbetet mënyra më e mirë për t’u siguruar që udhëheqësit e Kosovës të mund t’i mbajnë premtimet për qytetarët dhe që Kosova të njihet e ta marrë vendin e saj të merituar si udhëheqëse botërore”, ka shkruar ai.

Departamenti i Shtetit ka njoftuar se Emisari Special, Gabriel Escobar do ta shoqërojë Emisarin e BE-së nga 30 janari deri më 4 shkurt në Kosovë e Serbi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat