​ATK, mbi 177 milionë euro të hyra për tre muaj

Aktuale

​ATK, mbi 177 milionë euro të hyra për tre muaj

Më: 2 prill 2022 Në ora: 13:19
Foto ilustrim

Administrata Tatimore e Kosovës njoftoi se po vazhdon me trendin rritës të mbledhjes së të hyrave për tremujorin e parë të këtij viti. Sipas ATK, janë realizuar 177.7 milionë euro të hyra, të cilat në krahasim me planin tejkalohen pritshmëritë për 23.2 milionë euro apo 15.1% më shumë.

“Rritje konsiderueshme është shënuar edhe nëse krahasojmë me periudhën e njëjtë të vitit te kaluar, ku janë inkasuar te 42.9 milionë euro apo 31.9% më shumë”, thotë ATK. 

ATK thotë se ndikues në rritjen e këtij niveli të të hyrave janë shumë indikatorë, siç është rritja e kontrollit të brendshëm, trajtimi i borxheve sipas reformës, intensifikimi i aktiviteteve në teren, si dhe shtrirja e projekteve të cila kanë dhënë efektin e tyre në performancen e të hyrave tatimore.

“Po ashtu, bazuar në Planin Strategjik 2022-2026 i cili vë theksin në tri qëllime strategjike, për të siguruar që ATK mund të realizojë përmirësim të qëndrueshëm për mbledhjen e të hyrave, për përmbushjen e objektivave fiskale të Qeverisë, për modernizimin e ATK-së në sistemin e procedurave tatimore, si dhe shërbimeve për tatimpagueseve”, përfundon komunikata e ATK.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat