Deputeti i VV-së: Po vazhdon gjakderdhja financiare, qeveria s’ka ide si me ndalë

Aktuale

Deputeti i VV-së: Po vazhdon gjakderdhja financiare, qeveria s’ka ide si me ndalë

Më: 17 prill 2022 Në ora: 12:21
Fatmir Humolli

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmir Humolli, ka thënë se gjakderdhja financiare është duke vazhduar dhe se ka kërkuar që ajo të ndalet.

Ai shprehet se nuk po ka me kënd të bisedojë për realizimin e idesë së tij për ndërtimin e 1 mijë fshatrave bujqësore pasi sipas tij ministri Peci nuk merr vesh në Bujqësi.

Çështjen thotë se e ka adresuar edhe në Grupin Parlamentar të partisë.

“Gjakderdhja financiare që është bë, është duke vazhdu gjakderdhja financiare, Vetëvendosja kena kërku që kena me ndalë këtë. Kam kërku prej qeverisë që me ndal, edhe nuk ka ide se qysh me zhvillu. Unë i kam thanë Albin Kurtit unë hy në listë, por me kushtin që duhet me u bë 1 mijë fshatra prodhuese. Me 1 mijë fshatra prodhuese, tash Qeveria e Kosovës nuk vjen me bisedu as nuk kam mundësi me bisedu që është ministri që nuk merr vesh për Bujqësi, nuk e di ai çka ka të kryer, por ai nuk merr vesh për Bujqësi dhe tash çka ke me bisedu me të. I kam thënë duhet me bashkëpunu, kalon pa telashe, sikur t’ishin realizu 1 mijë fshatra prodhuese ne e pam me pandeminë çfarë sikleti patëm për ushqim, u bë siklet që kem telashe se s’ka ushqim, tash lufta në Ukrainë prap siklet te ushqimi, po sikur të ishin bë 1 mijë fshtara prodhuese edhe e kam përllogaritjen e saktë që kostoja është 400 milionë euro…Edhe e kam llogaritë që 400 milionë euro duhet mi dhënë bankat e Kosovës me kreditu bujqt, por interesin me ja pagu shteti. Idenë qysh e kam pas nuk po mundem me realizu në Qeverinë e Kosovës. Atëherë çka?..E kam kërku në Grup Parlamentar mu realizu, nuk ka ide për këtë punë”, tha Humolli në TV Llapi.

Ai pati kritika edhe për ikjen e të rinjve nga vendi, kur u pyet nga moderatori për çështjen e Trustit.

“Trusti i ka 2 miliardë euro jashtë, ky është krim kundër Kosovës, paren tande me qite jashtë a e lutë botën me marrë kredi….Ma mirë është komplet me ja dhanë qytetarëve sesa mi lanë jashtë. Por është më korrekte që me ato 2 miliardë mi kriju 80 mijë ose 100 mijë vende pune në Kosovë”, u shpreh më tej Humolli.

“Paren po e qesim jashtë, të rinjtë po na dalin jashtë", shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat