​AAK: Vendimi i Apelit, vërteton se kauza për të mos u ngritur tarifat ishte e drejtë

Aktuale

​AAK: Vendimi i Apelit, vërteton se kauza për të mos u ngritur tarifat ishte e drejtë

Më: 19 maj 2022 Në ora: 12:01
Besnik Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës(AAK), Besnik Tahiri, theksoi se vendimi i fundit nga Gjykata e Apelit, vërteton se kauza për të mos ngritur tarifat e energjisë elektrike ishte e saktë dhe e drejtë.

Në seancën parlamentare, deputeti Tahiri pati kritika për Qeverinë edhe sa i përket Ligjit të pagave, pagës minimale dhe për tërheqjen e mjeteve nga Trusti. 

Tahiri: Vendimi i fundit nga Apeli, vërteton se kauza jonë për të mos ngritur tarifat ishte e saktë

“Vendimi i fundit nga Apeli, vërteton se kauza, kërkesa jonë për të mos ngritur tarifat, vërteto se ishte saktë dhe e drejtë. Tani, kemi një dëm jashtëzakonisht të madh, kemi ndarë 100 milionë euro nga buxheti i Kosovës që ka mundur të shkojë në investime kapitale, përderisa i kemi vendosur qytetarët që të paguajnë tarifa me çmime të rrymës për të cilat çdo centë do të duhet t’iu kthehen qytetarëve. E dyta ka të bëj me mirëqenien e qytetarëve, me Ligjin e pagave, me Pagën minimale dhe me Trustin. Nuk vjen në Kuvend, Projektligji për pagat tash e tri herë që është në agjendën legjislative nuk vjen në Kuvend, nesër ka paralajmërim të grevave për ligjin e pagave, 81 mijë zyrtarë publik kërkojnë nga Qeveria për të vepruar dhe është një heshtje klasike”, theksoi ai. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat