Vendosi publikisht bast, ministri Murati e fton të japë dorëheqje Tahirin

Aktuale

Vendosi publikisht bast, ministri Murati e fton të japë dorëheqje Tahirin

Më: 19 maj 2022 Në ora: 17:32
Hekuran Murati

Ministri i Financave, Hekuran Murati, e ka ftuar që të japë dorëheqje deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri, pasi ky i fundit tha se nëse janë mbledhur dy milionë euro në Fondin e Sigurisë së FSK-së, atëherë do të japë dorëheqje.

Lidhur me këtë, ka reaguar ministri i Financave i cili ia kërkoi dorëheqjen deputetit Tahiri, pasi sipas tij, shefi i ligjvënësve të PDK-së bën shpifje të tilla.

“Ai nuk do të duhej të merrej si autoritet, pasi është dëshmuar nga e kaluara se çdo herë ia huq. Kemi parë gjatë fushatave të kaluara, vazhdimisht e pati përmend se janë sekuestruat diku 20 milionë euro, si material apo pasuri, por pastaj pati dalë që as 1 milion, po 300 mijë. Meqënëse mund të thirret në imunitetin e deputetit, pra bën edhe shpifja të tillë”.

“Sa i përket Fondit Sigurisë, ju ftoj që sot të jepni dorëheqje dhe ta shohim a po i qëndroni fjalës. Nuk e them unë sa është, mirëpo nuk është ajo që e thatë ju. Dorëzojeni dorëheqjen së pari. Qëndroni fjalës deri në fund. Mund të iu tregojmë privatisht”, deklaroi Murati në Kuvendin e Kosovës.

Më pas iu kundërpërgjigj Tahiri duke thënë se Kosova nuk ka pasur kurrë ministër të Financave më manipulues dhe spekulant.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat