Lumir Abdixhiku i merr vajzat e tij në zyrë, shënon Ditën e Presidentit

Aktuale

Lumir Abdixhiku i merr vajzat e tij në zyrë, shënon Ditën e Presidentit

Më: 24 maj 2022 Në ora: 18:04
Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, në Ditën e Presidentit ka kujtuar ish-presidentin Ibrahim Rugova, për të cilin tha se ishte themeltar i demokracisë institucionale të Kosovës. 

Abdixhiku ka shkruar se vizioni i Rugovës është udhërrëfim për Kosovën dhe gjeneratat e reja edhe sot e kësaj dite.

“30 vite më parë, më 24 maj të vitit 1992, u mbajtën zgjedhjet e para parlamentare dhe presidenciale në Kosovë. Populli i Kosovës, përveç se vendosi themelet e demokracisë institucionale në vend, zgjodhi dhe prijësin e vet historik – atin themeltar të shtetit tonë – Presidentin Ibrahim Rugova. Me të nisi artikulimi demokratik i vullnetit popullor për liri, pavarësi e demokraci. Pjesa tjetër është histori e lavdishme. Sot, shënojmë Ditën e Presidentit të Republikës së Kosovës, siç dhe nderojmë kontributin e jashtëzakonshëm të Ibrahim Rugovës dhe gjeneratës së artë politike të vendit tonë. Vizioni i Presidentit mbetet udhërrëfim për Kosovën e gjeneratave të ardhshme”, ka shkruar Abdixhiku. 

Për Ditën e Presidentit edhe presidentja Vjosa Osmani ka bërë homazhe te shtatorja e presidentit historik, Ibrahim Rugova. Nga aty, Osmani tha se kjo ditë i kushtohet atij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat