Përplasen Avdullah Hoti dhe ministri Murati: Je bërë shumë agresiv, s’ke qenë…

Aktuale

Përplasen Avdullah Hoti dhe ministri Murati: Je bërë shumë agresiv, s’ke qenë…

Më: 26 maj 2022 Në ora: 11:36
Hekuran Murati dhe Avdullah Hoti

Ministri i Financave, Hekuran Murati dhe ish-ministri i Financave, Avdullah Hoti e kanë kundërshtuar njëri-tjetrin sa i përket marrëveshjes me Bankën Botërore për Skemat e Asistencës Sociale.

Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, tha se ministri po kërkon kredi për të mbështetur familjet që janë në asistencë sociale.

“Është hera e parë që një ministër i Financave ia sjell kuvendit një marrëveshje ndërkombëtare me marrë kredi për asistencë sociale në kushtet kur nuk ka asnjë nevojë. Nuk mundesh me krahasu vitin 2020 sepse në vitin 2020 ka pasë minus 600 milionë të hyra përshkak të mbylljes nga pandemia. Kur kam qenë kryeministër i kam kërku këtij Kuvendi me ratifiku marrëveshje ndërkombëtare për hekurudha, për aeroporte e autostrada, këso marrëveshje duhesh me sjell në Kuvend. Kam përshtypjen që mungesa e rezultateve të ka bërë ministër shumë agresiv, nuk ke qenë kështu, mos me këtë gjuhë të komunikimit”, ka thënë Hoti.

Ndërkaq, ministri Murati, tha se një marrëveshje të tillë e ka sjellë në Kuvend edhe qeveria e Hoti dhe të njëjtën si opozitë e kanë mbështetur.

“Kur thoni që s’ka pasë asnjëherë[marrëveshje ndërkombëtare për skema sociale] më duhet të ju them që s’është e vërtetë, në korrik 2020 është sjellë marrëveshje nga qeveria juaj me Bankën Botërore ku komponenta e parë ka qenë rimbursimi për dyfshimin e skemës së asistencës sociale për tre muaj në shumë 19 milionë euro, komponenta e dytë ka qenë 10 milionë euro për të vazhduar mbështetjen në asistencë sociale dhe komponenta e tretë ka qenë 17 milionë euro për të mbështetur luftën ndaj pandemisë.  Në këtë foltore si deputet i opozitës kam dalë dhe kam bë thirrje grupit tim parlamentar të VV-së që ta mbështesin atë marrëveshje, si opozitë e kemi bërë, pra marrëveshja ka qenë për skemat e asistencës sociale”, ka thënë ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat