Blerim Latifi: Si e hëngrën gënjeshtrën trupat e NATO-s për monumentin e Betejës së Fushë Kosovës i ngritur në Gazimestan

Aktuale

Blerim Latifi: Si e hëngrën gënjeshtrën trupat e NATO-s për monumentin e Betejës së Fushë Kosovës i ngritur në Gazimestan

Nga: N. Sh. Më: 28 qershor 2022 Në ora: 15:52
Monumenti në Gazimestan

Analisti politik, Blerim Laltifi ka folur për monumentin e Betejës së Fushë Kosovës, të ndërtuar në fshatin Gazimestan.

Përmes një postimi në facebook, Latifi thotë se, ky monument është ngritur në vitin 1951 nga antishqiptari i madh Aleksandër Rankoviq.

Sipas tij, është gënjeshtër e cila thuhet se ky monument është ngritur në vitin 1389.

Ai shkruan se pasluftës trupat e NATO-s që u futën në Kosovë e hëngrën gënjeshtrën, pasi disa serbë u jepnin atyre fletushka ku thuhej se, Monumenti i Betejës së Fushë Kosovës të vitit 1389.

Ai shprehet se, ky monument është politik i cili ka frymëzuar dhe ende frymëzon projeksionet serbe për spastrimin etnik të Kosovës.

“Kanë kaluar 23 vjet nga çlirimi dhe askujt nga ne nuk i ka shku ndërmend që aty afër me vendosë një pllakë të madhe ku do të tregohej e vërteta e këtij monumenti dhe pasojat tragjike të mitit që e simbolizon ai”, shrkuan ai.

Postimi i plotë:

Kur trupat e NATO's po marshonin në Kosovë në qershor të vitit 1999 dikush nga serbët u kujdes që atyre t'u jepnin disa fletushka në të cilat u thuhej se Monumenti i Betejës së Fushë Kosovës të vitit 1389, i ngritur mbi një rrafshlartë në fshatin Gazimestan, është monument i periudhës mesjetare.

Trupat e NATO's, që vinin në një tokë të panjohur, e hëngrën gënjeshtrën dhe menjëherë e morrën nën mbrojtje monumentin, i cili, në fakt, është ngritur në vitin 1951 nga antishqiptari i madh Aleksandër Rankoviqi.

Ishte viti kur Beogradi kishte riaktivizuar politikën e dëbimit të shqiptarëve për në Turqi dhe ky monument ishte në funksion të kësaj politike. Si i tillë ai është thjesht dhe vetëm një monument politik, i cili ka frymëzuar dhe ende frymëzon projeksionet serbe për spastrimin etnik të Kosovës.

Kanë kaluar 23 vjet nga çlirimi dhe askujt nga ne nuk i ka shku ndërmend që aty afër me vendosë një pllakë të madhe ku do të tregohej e vërteta e këtij monumenti dhe pasojat tragjike të mitit që e simbolizon ai.

Ne nuk bëjmë asgjë dhe pastaj ankohemi kur bota i merr si të vërteta mitet e shovinizmit serb.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat