Kryeministri Kurti priti në takim Kryetaren e organizatës gjermane të arsimit, Education Unlimited e. V, Kerstin Zielosko

Aktuale

Kryeministri Kurti priti në takim Kryetaren e organizatës gjermane të arsimit, Education Unlimited e. V, Kerstin Zielosko

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 13:36
Foto nga takimi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pritur sot në takim znj. Kerstin Zielosko, Kryetare e organizatës gjermane të arsimit, Education Unlimited e. V, të shoqëruar edhe nga përfaqësues të tjerë.

Ai mirëpriti të pranishmit dhe i falënderoi ata për bashkëpunimin e deritashëm e njëkohësisht shprehu gatishmërinë e thellimit në realizimin e projekteve të përbashkëta. Kryeministri Kurti ndau me të pranishmit të arriturat kryesore gjatë qeverisjes, duke veçuar miratimin në lexim të parë të ligjit për rritjen e pagës minimale pas 11 vitesh në 264 euro dhe lirimin nga tatimi i të ardhurave deri në pagën minimale, si dëshmi e angazhimit serioz të Qeverisë në përmbushjen e zotimeve para qytetarëve dhe ngritjen e mirëqenies së qytetarëve.

Në mesin e planeve dhe synimeve të qeverisë, kryeministri potencoi ngritjen e cilësisë së arsimit dhe urëzimin e tij me kërkesat e tregut të punës nëpërmjet modelit të sistemit dual të arsimit. Në këtë drejtim, u diskutua edhe për rëndësinë e edukimit në fëmijërinë e hershme dhe mundësinë e prezantimit të lëndës për kodim në shkollën e mesme dhe atë fillor.

Kryeministri Kurti po ashtu theksoi edhe rolin shumë të rëndësishëm të diasporës sonë në ndërtimin dhe thellimin e marrëdhënieve bilaterale me vendet ku ata jetojnë, por edhe në shkëmbimin e përvojave dhe dijes praktike.

Në shtator të vitit të kaluar, në Zyrën e Kryeministrit, u nënshkrua memorandumi i mirëkuptimit ndërmjet Qeverisë dhe Education Unlimited e. V, për projekte arsimore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat