Ambasadori gjerman: Mirëpresim konkluzionet e PE-së për Kosovën

Aktuale

Ambasadori gjerman: Mirëpresim konkluzionet e PE-së për Kosovën

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 18:24
Jorn Rohde

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde, deklaroi se mirëpret ato cfarë u thanë në raportin për Kosovën të Parlamentit Evropian.

Ai gjithashtu tha se  pajtohet edhe me fjalimin e raportueses për Kosovën në Parlamentin Europian, e cila ka hartuar raportin për Kosovën.

Mirëpresim raportin e Parlamentit Europian dhe këto fjalë të qarta nga Viola von Cramon për liberalizimin e vizave, reformat, sundimin e ligjit, implementimin e Gjykatës Kushtetuese për Manastirin e Deçanit, dialogun dhe rrugën e Kosovës drejt integrimit Europian”, ka shkruar ambasadori gjerman.

Në seancën plenare të Parlamentit Evropian janë votuar raportet për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjë e Hercegovinën, që ishin miratuar para një muaji në Komisionin e Politikës së Jashtme. Votimi ka pasuar debatin e zhvilluar të martën mbrëma në PE për këto raporte.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat