Zyrtari i lartë i NATO-s: Kjo është e vetmja rrugë drejt normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Aktuale

Zyrtari i lartë i NATO-s: Kjo është e vetmja rrugë drejt normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 15:42 Përditësuar në ora: 18:06 më 07.07.2022
Mircea Geoana

​Geoana: Dialogu, e vetmja rrugë drejt normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Zëvendëssekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana, gjatë qëndrimit në Kosovë, së bashku me Këshillin e Atlantikut të Veriut ka takuar ambasadorët e 30 vendeve aleate të NATO-s dhe partnerëve kontribuues të trupave të KFOR-it, komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc Kajari dhe drejtorin e Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s në Kosovë, gjeneral brigade Joachim Hoppe. 

Të pranishëm ishin edhe shefat e misionit të EULEX-it e UNMIK-ut. Gjatë vizitës, zëvendëssekretari i përgjithshëm i NATO-s u takua me presidenten Vjosa Osmani dhe kreun e Listës Serbe Goran Rakiq.

Zëvendëssekretari Geoana kujtoi se Koncepti i ri Strategjik i miratuar në Madrid javën e kaluar riafirmon rëndësinë strategjike të rajonit të Ballkanit Perëndimor për Aleancën.

Ai theksoi se NATO ka qenë e përkushtuar për paqen dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit Perëndimor për dekada.

"Misioni ynë i KFOR-it është demonstrimi më i prekshëm i këtij angazhimi," tha ai, duke vënë në dukje se nën mandatin e Rezolutës 1244 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999, KFOR-i ofron një mjedis të sigurt dhe garanton lirinë e lëvizjes për të mirën e të gjithëve.

“KFOR-i vazhdon të kryejë misionin e tij, duke punuar në bashkëpunim të ngushtë me një sërë aktorësh, përfshirë Kombet e Bashkuara, Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit, Organizatat e Sigurisë në Kosovë dhe Forcat e Armatosura të Serbisë”, theksoi ai.

Geoana theksoi se NATO e mbështet plotësisht procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, pasi sipas tij, dialogu Beograd-Prishtinë i lehtësuar nga BE-ja është platforma e vetme për të gjetur një zgjidhje që respekton të drejtat e të gjitha komuniteteve dhe mund të çojë në një paqe të qëndrueshme.

Ai shtoi se pushtimi brutal i Ukrainës nga Rusia ka ndryshuar rrënjësisht arkitekturën e sigurisë evropiane dhe NATO mbetet fuqimisht e përkushtuar për një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe për stabilitet më të gjerë në Ballkanin Perëndimor.

Geoana pritet nga presidentja Osmani

Një delegacion i lartë i Këshillit të NATO-s, i kryesuar nga Zëvendëssekretari i përgjithshëm, Mircea Geoana, ka qëndruar të enjten në Kosovë.

Ai është pritur nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Në njoftimin për medie nga NATO, ky delegacion do të takohet edhe me kryetarin e Listës Serbe, Goran Rakiq.

Sipas njoftimit, delegacioni do ta vizitojë KFOR-in për takim me komandantin Ferenc Kajari.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat