Luftë mes Kinës e SHBA-së? Driton Tali: Ja pse SHBA është superfuqi botërore dhe të tjerat janë “Fuqi të Mëdha”

Aktuale

Luftë mes Kinës e SHBA-së? Driton Tali: Ja pse SHBA është superfuqi botërore dhe të tjerat janë “Fuqi të Mëdha”

Nga: M.L. Më: 10 gusht 2022 Në ora: 16:00
Driton Tali

Ish këshilltari i kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, Driton Tali ka bërë një analizë lidhur me mundësinë e shpërtimit të një lufte ndërmjet SHBA-së dhe Kinës.

Në një postim në Facebook Tali shkruan se, pasi që fuqia luftarake pasqyrohet nëpërmes investimeve në ushtri (potencialin luftarak), statistikat tregojnë se fuqia ushtarake e ShBA'së është shumë larg nga cilado prej shteteve tjera.

Ai potencon se superioriteti i ShBA'së shihet edhe nëse investimet në ushtri i krahasojmë në kuadër të përqindjes së investimeve gjithëbotërore, ku ShBA është e para me 39%, UE (nëse e trajtojmë si shtet unitar) del e dyta me 20% dhe Kina e treta me 14%...

Postimi i plotë:

Kohën e fundit goxha po flitet shumë për mundësinë e një lufte në mes Kinës dhe ShBA-së.

Sipas mendimit tim është një shembull tipik i një "proxy war" të Rusisë apo ndryshe edhe "lufte hibride" të saj.

E them këtë duke e patur parasysh interesin e Kinës, para së gjithash atë ekonomik, si interesin kryesor shtetëror, i cili i determinon interesat tjera politike dhe shoqërore.

Nëse i analizojmë të dhënat mbi shkëmbimin tregtar (si indikatori kryesor i interesave shtetërore), atëherë del se partneri kryesor i Kinës të jetë pikërisht ShBA, shkëmbimi tregtar me të cilën në vitin 2021 kapte vlerën 756 miliardë dollarë, gjersa me Rusinë ishte 147 miliardë.

Kurse partneri kryesor i Kinës del të jetë UE (nëse e trajtojmë si shtet unitar) me të cilën shkëmbimi tregtar (2021) kapte vlerën e 828 miliardë dollarë. E siç dihet UE është aleatja (sipas cinikëve sateliti ) kryesore e ShBA ‘së.

Nga ana tjetër, pasi që fuqia luftarake pasqyrohet nëpërmes investimeve në ushtri (potencialin luftarak), statistikat tregojnë se fuqia ushtarake e ShBA ‘së është shumë larg nga cilado prej shteteve tjera.

Pra është e vetmja superfuqi, gjersa shtetet tjera mund të konsiderohen si "Fuqi të Mëdha" ku njëra mund të ketë ndonjë përparësi të momentit karshi tjetrës, në ndonjë fushë, e tjetra ndonjë përparësi tjetër në fushën tjetër.

Por ShBA ngelet e vetmja superfuqi, gjithmonë pra duke u nisur nga investimet në ushtri (viti 2021):

ShBA - 801 miliardë dollarë

Kina - 293 miliardë dollarë

India - 76.6 miliardë dollarë

Britania - 68.4 miliardë dollarë

Rusia - 65.9 miliardë dollarë

Franca - 56.6 miliardë dollarë

Gjermani - 56 miliardë dollarë

Superioriteti i ShBA ‘së shihet edhe nëse investimet në ushtri i krahasojmë në kuadër të përqindjes së investimeve gjithë botërore, ku ShBA është e para me 39%, UE (nëse e trajtojmë si shtet unitar) del e dyta me 20% dhe Kina e treta me 14%...

Njëashtu, nëse i krahasojmë mundësitë buxhetore (duke e llogaritur përqindjen e buxhetit të investuar në ushtri), gjithashtu del se ShBA e ka potencialin më të madhin buxhetor për ta inevstuar.

Me 2021,

Rusia e ka shpenzuar më së shumti buxhetin e saj total në ushtri - 4.1%; pastaj ShBA 3.5%; India 2.7%; Britania 2.2%; Franca 1.9%; Kina 1.7%; Gjermania 1.3%...

Andaj, sipas këtyre statistikave del që gjasat për të pasur luftë në mes ShBA ‘së dhe Kinës njëherë përnjëherë janë nul.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat