Premtimi për boshnjakët që nuk u realizua asnjëherë

Aktuale

Premtimi për boshnjakët që nuk u realizua asnjëherë

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 12:43
Komuniteti boshnjak në Kosovë

Komuniteti boshnjak në Kosovë, që ka rreth 30 mijë banorë, prej vitesh kërkon themelimin e tri komunave të reja në lokalitetet ku është shumicë.

Premtime për këtë iu dhanë shumë politikanë shqiptarë, por gjasat për bërjen realitet të këtyre kërkesave, aktualisht janë të vogla.

Banorët lokalë thonë se formimi i një komune të re do të nxiste punësimin dhe zhvillimin ekomomik të zonës.

Ndërsa, ekspertët e qeverisjes lokale thonë se këto komuna nuk do të kishin qëndrueshmëri financiare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat