Detaje të tmerrshme: Shkelzen Gashi publikon fragmente nga libri në ardhje për masakrat në Kosovë

Aktuale

Detaje të tmerrshme: Shkelzen Gashi publikon fragmente nga libri në ardhje për masakrat në Kosovë

Nga: M.L. Më: 26 shtator 2022 Në ora: 18:22
Fotografia nga Alexandra Boulat

Publicisti Shkelzen Gashi, me rastin e 24 vjetorit të Masakrës së Abrisë, ka publikuar në profilin e tij, disa fragmente nga libri "Masakrat në Kosovë 1998-1999", që do të botohet së shpejti nga ADMOVERE dhe INTEGRA.

Aty tregohet se si pjesëtarë të Njësisë për Operacione Speciale, të Njësisë Speciale Antiterroriste dhe të Njësisë Speciale Policore të MPB-së së Serbisë, por edhe kontingjente të Ushtrisë Jugosllave, filluan granatimin e fshatit Abri e Epërme, duke shkatërruar shumicën dërrmuese të shtëpive.

“Gjatë këtij sulmi, forcat sërbe-jugosllave vranë, ekzekutuan dhe masakruan në Abri 14 civilë të paarmatosur, prej të cilëve 9 të familjes Deliaj, të mbetur ose të kthyer nëpër shtëpi për të marrë ushqim. Në mesin e tyre ishte një burrë 90 vjeçar, invalid i djegur për së gjalli në shtëpinë e vet, një grua e therrur me thikë në fyt, një burrë i masakruar me sëpatë, si dhe dy vajza (16 e 14 vjeçe) të përdhunuara e më pas të masakruara”, thuhet mes tjerash në librin që do të botohet së shpejti e të cilin e citon Gashi.

Postimi i plotë:

Meqenëse sot është 24 vjetori i Masakrës së Abrisë, po i nxjerrë këtu disa fragmente nga libri "Masakrat në Kosovë 1998-1999", që do të botohet së shpejti nga ADMOVERE dhe INTEGRA:

Herët në mëngjesin e 26 shtatorit 1998, pjesëtarë të Njësisë për Operacione Speciale, të Njësisë Speciale Antiterroriste dhe të Njësisë Speciale Policore të MPB-së së Serbisë, por edhe kontingjente të Ushtrisë Jugosllave, filluan granatimin e fshatit Abri e Epërme, duke shkatërruar shumicën dërrmuese të shtëpive.

Gjatë këtij sulmi, forcat serbe-jugosllave vranë, ekzekutuan dhe masakruan në Abri 14 civilë të paarmatosur, prej të cilëve 9 të familjes Deliaj, të mbetur ose të kthyer nëpër shtëpi për të marrë ushqim. Në mesin e tyre ishte një burrë 90 vjeçar, invalid i djegur për së gjalli në shtëpinë e vet, një grua e therrur me thikë në fyt, një burrë i masakruar me sëpatë, si dhe dy vajza (16 e 14 vjeçe) të përdhunuara e më pas të masakruara.

Këto forca, në pyjet afër fshatit masakruan edhe 13 civilë të paarmatosur, që të gjithë të familjes Deliaj. Në mesin e tyre ishte një grua shtatzënë me bark të prerë, një burrë me fyt të prerë e thikë të ngulur në gjoks dhe një plak me tru të nxjerrë. Një foshnje 6-javëshe mbijetoi në gjirin e së ëmës, por meqë mbeti rreth 36 orë në vendin e krimit pa ushqim e përkujdesje, nuk e mori veten dhe pas dy muajsh ndërroi jetë.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat