Sulmohet me armë Policia e Kosovës, mediat serbe vazhdojnë propagandën: Njësitë speciale kanë bastisur veriun

Aktuale

Sulmohet me armë Policia e Kosovës, mediat serbe vazhdojnë propagandën: Njësitë speciale kanë bastisur veriun

Nga: N.E. Më: 9 dhjetor 2022 Në ora: 09:29
Policia

Mbrëmjen e së enjtes ka ndodhur një incident tjetër në veri të Kosovës, nga i cili një polic është plagosur në krahë gjatë sulmit të armatosur.

Policia e Kosovës kishte njoftuar se njësitet relevante policore kanë dalë në vendngjarje, për të kryer hetimet, kurse zyrtari policor i lënduar është dërguar transportuar për t'i ofruar ndihmë mjekësore.

E mediat serbe, vazhdojnë me propagandë ata kanë raportuar sot se në veri ka ndodh bastisje nga ana e njësive speciale të Policisë së Kosovës.

“Në pjesën veriore të Mitrovicës, gjendja është e qetë pas bastisjes së mbrëmshme të njësive speciale të Policisë së Kosovës. Nuk ka pasur incidente, qytetarët e mbledhur janë shpërndarë, por ka qenë e tensionuar," raporton RTS, transmeton “Bota sot”.

Sipas tyre, "300 forca speciale të Kosovës të shoqëruar nga autoblinda të shumtë, mbrëmë kanë hyrë në pjesën veriore të qytetit nga drejtimi i pjesës jugore të Mitrovicës".

Kujtojmë se, Policia e Kosovës njoftoi për rritjen e prezencës policore në katër komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe.

Por, Qeveria ka njoftuar se atje janë policia e rendit.

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka sqaruar se atje është vetëm policia e rendit, e jo njësitë speciale.

“Bëhet fjala vetëm për policinë e rendit, jo për ndonjë njësi tjetër”, tha ai për median.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat