Kroacia nesër e nis kontigjentin e 41-të në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Aktuale

Kroacia nesër e nis kontigjentin e 41-të në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Më: 19 maj 2024 Në ora: 13:09
Foto ilustrim

Ministria kroate e Mbrojtjes ka bërë të ditur se nesër do të mbahet ceremonia zyrtare e dërgimit në Kosovë të trupave të kontigjentit të 41-të në kuadër të KFOR-it.

Në njoftimin e lëshuar thuhet se ceremonia do të bëhet në në kazermën “Brigada 1 Tigrovi” në Zagreb.

Në ceremoni do të marrin pjesë nënkryetari i Qeverisë së Kroacisë dhe ministri i Mbrojtjes, Ivan Anushiq.

“Forcat e 41-të të HRVCON KFOR-it përbëhen nga pjesëtarë të Kompanisë së Këmbësorisë së Motorizuar, Njësisë së Aviacionit, Njësisë ISR, Njësisë së Shtabit, elementëve të mbështetjes kombëtare logjistike dhe inteligjencës dhe ekipit mjekësor”, thuhet në njoftim. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat