Presidenti Begaj lobon për njohjen e pavarësisë së Kosovës

Aktuale

Presidenti Begaj lobon për njohjen e pavarësisë së Kosovës

Më: 16 qershor 2024 Në ora: 15:26
Presidenti Bajram Begaj

Presidenti Bajram Begaj, gjatë qëndrimit në Bürgenstock të Zvicrës, ku ndodhet për Samitin e Paqes në Ukrainë, u takua me disa nga homologët e tij botërorë.

Veç bisedave për angazhimin kolektiv në gjetjen e rrugës për t’i dhënë fund konfliktit, Presidenti i Shqipërisë ka trajtuar në këto takime edhe zhvillimet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, duke vijuar lobimin për zgjerimin e njohjeve ndërkombëtare të Republikës së Kosovës, të cilën e cilësoi një faktor stabiliteti në rajon.

Gjatë takimit me Presidenten e Moldavisë, Maia Sandu, Presidenti Begaj rikonfirmoi mbështetjen e Shqipërisë për aspiratën e integrimit evropian të Moldavisë.

Kreu i Shtetit i përcolli Sandu kërkesën për rishqyrtimin e vendimit për njohjen e Kosovës dhe mbështetjen për anëtarësimin e  saj në organizmat ndërkombëtarë, ndërsa vlerësoi faktin që Moldavia po kontribuon me trupa në misionin paqeruajtës të KFOR-it.

Çështjen e Kosovës Presidenti Begaj e trajtoi edhe gjatë takimit me homologun afrikan të Kenias, Ëilliam Ruto, të cilit i përsëriti kërkesën për njohjen zyrtare, duke theksuar se një lëvizje e tillë i shërben zgjerimit të frymës së paqes dhe sigurisë. Shqipëria dhe Kosova, – theksoi Presidenti Begaj, janë në të njëjtën linjë të politikës së bashkëpunimit kolektiv për shmangien e konflikteve.

Presidenti i Shqipërisë zhvilloi, gjithashtu, takime me homologët e Kosovës, Malit të Zi, Sllovenisë, si dhe me drejtues të organizatave që marrin pjesë në Samitin për Ukrainën, përfshi edhe Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat