Uta Ibrahimi ka një synim të madh për vitin 2024

Alpinizem

Uta Ibrahimi ka një synim të madh për vitin 2024

Nga: K.G. Më: 26 dhjetor 2023 Në ora: 19:05
Uta Ibrahimi

Alpinistja e mirënjohur, Uta Ibrahimi, ka bërë një përshkrim interesant në lidhje me sfidat e saja. 

Uta ka një synim të madh për vitin 2024.

“Pasi u blloku Prishtina, vendosa me shkru pak për Himalayat .. plot herë e kam thënë, po qe edhe sot pasi që shumë kohë nëpër kolonë, bile diçka të hajrit me bë.

Vargmali i Himalayave shtrihet mes 3 shteteve, Tibet (Kina), Nepal dhe Pakistan. Ështe vragmali më i madh, ma i lartë, më i bukur në botë.

Në këtë vargmal ka, pa fshatra në 2000, 3000, besa edhe 4000 metra lartësi mbidetare, e majat e maleve, po dihet. 5000, 6000, 7000 e deri ne 8000 metra. 

Maja më e lartë në Kosovë është Rudoka me 2658 metra, për krahasim.

Në alpinizëm ka projekte të ndryshme te ngjitjeve. Dikush i ngjet majat 4000 metra në Alpe, dikush 7 majat e 7 kontinenteve (që e përfshin Everestin), dikush 5 majat e Snow Leopard (ish shtetet e Bashkimit Sovjetik), e pak kush i ngjet majat e Himalayave - që janë projekti më i madh në alpinizëm.

Ne total janë 14, duke filluar prej Everestit deri të Shisha Pangma. 

Këtë vit, e mbylla vitin me 11 te ngjitura, dhe 3 te mbetura.

3 të mbeturat janë:

Shisha Pangma ne Tibet.

Kanchenjunga ne Nepal.

Gasherburum 2 ne Pakistan.

Vitin e ardhshëm do të provoj të kthehem, dhe të tentoj ngjitjen edhe me 3 të tjera. 

Dhe kështu, flamuri i Kosovës të valvoj nëpër secilën çati të botes.

Po duken pak me i pa, po është vargmal pa fund me e pa me sy, e le më me e ngjit.

Mu dashtën 8 vjet për me i ngjit 11 maja. S’po flas për sakrificën”, ka shkruar Uta në profilin e saj në facebook.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat