Alpinisti nga Elbasani ngjitet me sukses në majën më të lartë të Amerikës

Alpinizem

Alpinisti nga Elbasani ngjitet me sukses në majën më të lartë të Amerikës

Më: 16 shkurt 2024 Në ora: 08:53
Arben Shati

Alpinisti i shquar Arben Shati (AST Elbasani) arriti një sukses të jashtëzakonshëm duke ngjitur majën më të lartë të kontinentit Amerikan, Aconcagua, me një lartësi prej 6968 metra mbi nivelin e detit.

Arben Shati, një alpinist me përvojë dhe pasion për eksplorimin e majave të larta, ka shtuar një tjetër fitore në listën e tij të arritjeve.

Ky është një shtojcë e rëndësishme për portofolin e tij të sukseseve, duke e bërë atë një nga alpinistët më të shquar në këtë fushë.

Me një karrierë të pasur, Arbeni tashmë ka ngjitur dhe majat më të larta të Europës, përfshirë Mont Blanc dhe Elbrus, si dhe majën e lartë të Afrikës, Kilimanxharo.

AST Elbasani, komuniteti i gjerë i alpinistëve por dhe i gjithë qyteti janë krenarë për arritjet e Arben Shatit dhe shpresojnë se ky sukses do të frymëzojë gjeneratat e reja të apasionuara për këtë sport emocionues dhe sfidues.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat