Uta Ibrahimi: Në Sharr - aty ky i kam njoftuar krejt lulet ma të bukura 

Alpinizem

Uta Ibrahimi: Në Sharr - aty ky i kam njoftuar krejt lulet ma të bukura 

Më: 27 mars 2024 Në ora: 19:49
Uta dhe Lulja

Alpinisja e mirënjohur e Kosovës, Uta Ibrahimi, disa rreshta interesante ia ka dedikuar Lules!

Kush është Lulja?

Më së miri tregon Uta!

 “Në Sharr- aty ky i kam njoftuar krejt lulet ma të bukura, e kam taku edhe Luljetën.

Taman si një lule Sharri, e fortë, rezistente ndaj çdo fatkeqësie, e shumëngjyrshme në talente, Lulja prej ditës parë ka depërtuar thellë në zemrën time, e tutje na kanë lidh projektet e ëndrrat e përbashkëta.

Lulja e ka themeluar një ndër organizatat e para për persona me aftësi të kufizuara në Shkup dhe me profesion është edhe përkthyese.

Punën e saj e bën me dashni e përgjegjësi të plotë, dhe shumë shpesh ka ofru ekspertizën e saj në baza vullnetare.

Për mu edhe shumë tjerë që e njohin, ajo është ikonë fuqizimi dhe frymëzimi.

Të qenit me aftësi të kufizuara nuk e ndalon Lulen me ëndërruar lart e me e kufizu në aktivitetet e përditshme.

Ajo ka shpirt luftarak dhe ky zjarr që e ka brenda vetes i eliminon të gjitha limitet fizike edhe i jep asaj madhështinë që e reflekton në aurën e saj.

Një shembull i tillë është përnjëmend vula vendimtare se limitet janë vetëm në mendime e jo në trup.

Ëndrra e saj është me ngjit Everestin, dhe unë mendoj se Lulja me qenien e veprimtarinë e saj, veçse e ka ngjit një Everest edhe më të lartë se ai aktuali”, ka shkruar Uta në profilin e saj në facebook.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat