Republikanët e Floridës, dëshirojn që shkollat ​​publike të mësojnë ‘tmerret’ e qeverive komuniste dhe socialiste, kudo në botë

Amerika

Republikanët e Floridës, dëshirojn që shkollat ​​publike të mësojnë ‘tmerret’ e qeverive komuniste dhe socialiste, kudo në botë

Nga: Beqir Sina Më: 9 maj 2021 Në ora: 18:44
Florida

FLORIDA: Duke biseduar në “Old Capitol”- ndërtesa e dhomës së përfaqësuesve në Florida, me një grup studentësh nga shkollat e mesme të këtij shteti, bised që përkujtonte viktimat e komunizmit, Kryetari i Dhomës së Përfaqësueseve së Floridas Chris Sproëls, tha se ligjebersit e Floridës, miratuan të enjten propozimet legjislative që synojnë ekspozimin dhe mësimin të studentëve të shkollave publike, në shtetin e Floridës ndaj "viktimave të filozofive qeverisëse të komunizmit dhe socializmit " në të gjithë botën.

Ende, nuk kemi parë : "Një klasë, të ketë në librin shkollor, atë se cfarë ka ndodhur me "viktimat të filozofive qeverisëse të komunizmit dhe socializmit" në të gjithë botën. Nuk është aspak mjaftueshëm në librat shkollor te sotem. Udhëzimet në klasë nuk janë të mjaftueshme, për atë që fëmijët tanë duhet të kuptojnë se çfarë kan ndodhur me viktimat e komunizmit, dhe atë që ndodhi në Holokaust, është koha që edhe studentët amerikan ta dëgjojnë atë nga të mbijetuarit, "u tha Sproëls gazetarëve pas një konference shtypi në shkallët e Old Capitol - Kapitolit të Vjetër, në Florida.

Kjo deklerat u be mbasi te ejten u paraqit një Rezolut e Sponsorizuar nga Republikani Ardian Zika, i Land O ’Lakes, dhe Senatorja Ana Ana Rodriguez, Republikane nga Doral, (Rezoluta (HB 5 dhe SB 1450) e quajtur" Aktet e Portreteve në Patriotizëm ".

“Faturat identike, e kesaj rezolute tha kryetari i dhomës së perfaqë suesve të Floridës, Chris Sprowls, synojnë të forcojnë edukimin qytetar, duke iu drejtuar Departamentit të Arsimit Shtetror për të futur në librat shkollor, por edhe për të kuruar një bibliotekë me video që ndan dëshmitë origjinale të personave apo të njerëzve që jetuan nën rregjimet diktature, komunizëm apo socializëm”.

Image

Kongresisiti i Shtetit të Floridës, shqiptaro amerikani Ardian Zika, që ka basksponsorizuar Rezolutën së bashku me Senatoren Anna Rodrigez, i dekalrojë shtypit lokal se : "Shumë njerëz kanë ikur nga diktaturat në vende si Kuba dhe Venezuela dhe kanë gjetur një drite shprese në Amerikë, këtu në Florida," tha Zika, i cili vetë vejn nga vendet ish komuniste, emigrant politik nga një familje nga Shqipëria e arratisur dekada me pare nga ish Jugosllavia e shkërrmoqur, prej se kur dhe ai lindi atje.

Image
Image
Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat