Kongresi Pan-Shqiptar Amerikan (KPA) mbajti takim me Gjeneral Majorin Orr nga Garda Nacionale e Ajovas

Amerika

Kongresi Pan-Shqiptar Amerikan (KPA) mbajti takim me Gjeneral Majorin Orr nga Garda Nacionale e Ajovas

Më: 14 qershor 2021 Në ora: 08:47
Pamje nga takimi

Kongresi Pan-Shqiptar Amerikan (KPA) mbajti një takim të ngrohtë me Gjeneral Majorin Orr (i pensionuar) nga Garda Nacionale e Ajovas (Iowa).

Gjenerali Orr është i njohur si themelues i Programit për Partneritet dhe relacionit të veçantë që Kosova ka me shtetin e Ajovas si rezultat i këtij partneriteti.

Gjenerali Orr njoftoi KPA-në mbi procesin që ka derguar tek ky partneritet, bashkëpunimin me Gardën Nacionale të Ajovas, e cila e ka vijëzuar transformimin e FSK-së, dhe mbi përpjekjet që të inkuadrohen rekrutë të rinjë nga Kosova në këtë Gardë.  Ai poashtu njoftoi KPA-në mbi mundësitë e dalluara për partneritete ekonomike me Ajovan, dhe potencialin për bashkëpunim më të gjerë për bizneset nga Kosova si dhe të tilla shqiptaro-amerikane.

KPA pyeti Gjeneralin Orr rreth aspiratave të Kosovës për anëtarësim në NATO dhe misionet paqësore të FSK-së.  Gjenerali Orr theksoi se tërë ajo që është bërë në transformimin e FSK-së, bashkëpunimi në vazhdimësi me ushtrinë e SHBA-ve dhe atë të shteteve aleate, si dhe misionet paqësore të FSK-së, janë të gjitha dëshmi të shkathtësisë ushtarake, profesionalizmit, dhe gadishmërisë për t'u bërë pjesë e NATO-s.

KPA dhe Gjenerali Orr u përkushtuan që të vazhdojnë promovimin e relacionit të veçantë mes Kosovës dhe Ajovas, si dhe me komunitetin e gjerë shqiptaro-amerikan, për të shtyrë para dhe pasuruar interesat dhe vlerat e ndara mes dy vendeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat