“Plumbi kaloi nëpër pantallonat e mia”/Shqiptari tregon si i shpëtoi agresorit në New York: Ishte ulur pranë meje

Amerika

“Plumbi kaloi nëpër pantallonat e mia”/Shqiptari tregon si i shpëtoi agresorit në New York: Ishte ulur pranë meje

Më: 13 prill 2022 Në ora: 11:56
Fitim Gjeloshi

Mëngjesin e të marte, 20-vjeçari me origjinë shqiptare Fitim Gjeloshi pati fatin e keq të zinte një vend pranë njeriut që pak minuta më vonë do të qëllonte me armë në metronë e Bruklinit, Nju Jork.

“E shikova dhe pashë që ai po fliste me veten për një kohë, kështu që e shikova përsëri dhe thash me vete, ky djalë duhet të jetë i droguar”, tha i riu për NY Post pasi u intervistua nga policia.

Kur metroja u largua nga stacioni në Rrugën 59, i dyshuari nxori një maskë gazi nga një prej valixhet e tij.

“Ai hapi një nga bombolat e tij të gazit dhe tha: “Upss, gabimi im”.

“Nxorri një sëpatë e hodhi, pastaj nxorri një armë dhe filloni të qëllonte.”

Fitimi thekson që burri i drejtoi armën dhe e qëlloi, por fatmirësisht plumbi nuk i preku trupin. Përdoruesit e tjerë të metros, në të njëjtin vagon nuk ishin aq me fat.

“Fillova të vrapoj”, tha Gjeloshi, i cili jeton në Bensonhurst, Brooklyn. “Ai më synon fillimisht. Unë pata fat, plumbi kaloi nëpër pantallonat e mia.”

Gjeloshi tha se ai u bërtiste të gjithëve që të lëviznin shpejt në një vagonin R përtej platformës. Ishin dy persona që u plagosën rëndë dhe kishin nevojë për ndihmë, kujton ai. Ai e kuptoi se kishte vrima në pantallonat e tij vetëm pas përfundimit të sulmit.

“Një djalë qëllohet pranë meje. Ai thotë: ‘Ndihmë! Ndihmë”, tha Gjeloshi. “I them dikujt që ta ndihmojë, t’ia mbulojë gjakun. Kërcej, i bie derës dhe e godas me këmbë”, tha Gjeloshi.

Kur metroja më në fund mbërriti në stacionin e Rrugës 36, vagoni ishte plot me të lënduar dhe tym. Autori ka shfrytëzuar konfuzionin e turmës për të shpëtuar nga vendi i ngjarjes.


Në total, 10 persona u qëlluan dhe 19 të tjerë u plagosën, thanë zyrtarët. Për mrekulli, askush nuk ka pësuar lëndime të rrezikshme për jetën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat