Uk Lushi ish luftetari nga Batalioni “Atlatiku” viziton komandatët e UÇK-së në burgun e Hagës

Amerika

Uk Lushi ish luftetari nga Batalioni “Atlatiku” viziton komandatët e UÇK-së në burgun e Hagës

Nga: Beqir Sina Më: 12 qershor 2022 Në ora: 00:53
Foto nga vendi i ngjarjes

Uk Lushi ish luftëtar i Batalionit Atlantiku, ka shkuar këtë të shtunë në burgun e Hagës, ku ka vizituar ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin, ish kryeparlamentarin Kadri Veseli, Jakup Krasniqin, Rexhep Selimin, Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn .

Kështu të paktën shkroi në llogarinë e tij ish-ushtari i UÇK-së dhe aktivisti shqiptar në SHBA, Uk Lushi, i cili ka kaluar Atlantikun për të shkuar në vizitë te bashkëluftëtarët e tij që po gjykohen në Hagë.

Ndërkohë , që përballjen e tyre me drejtësin, me anë të një statusi në llogarinë e tij në Facebook, ai e quajti betejën, për të cilën po zhvillohet për mbrojtjen e interesit tonë kombëtar 

Image
Foto nga vendi i ngjarjes

Statusi: 

Sërish kalova Atlantikun për t’u takuar me UÇK-në. Kalova një ditë me Hashim Thaçin, Kadri Veselin, Jakup Krasniqin, Rexhep Selimin, Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn në Hagë. Kam qenë i bindur që në Gjykatën Speciale përmes një procesi fer, njerëzit e UÇK-së do të dalin të pafajshëm ashtu siç janë. Fatkeqësisht, ky proces po kalon me shkelje të rënda të drejtave të njeriut, me procedura të paprecedentë”.

Më tej Lushi i cili vazhdimisht i kushton rëndësi të madhe bashkimit kombëtar shprehet se Haga duhet të bashkojë rreth luftës së popullit të Kosovës për liri dhe përparim.

Nuk ka forcë që mund ta ndryshojë historinë e Kosovës” ka thënë me bindje Uk Lushi pas vizitës duke besuar se edhe kësaj radhe do të jetë lufta e UÇK ajo që dotë tregojë sesa e shenjtë ka qënë lufta për çlirimin e lirinë e Kosovës, pavarësinë e saj.

Aktivisti i mirënjohur shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishte pjesëtar i UÇK-së në Batalionin Atlantiku gjatë luftës në Kosovë . Ai është edhe autor i librit “ “Shqiptaro-amerikanët e UÇK-së – Kronikë e Batalionit Adriatiku 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat