Çfarë do të bëjë Biden në fjalimin e këtij viti për t’ju drejtuar Kombit Amerikan

Amerika

Çfarë do të bëjë Biden në fjalimin e këtij viti për t’ju drejtuar Kombit Amerikan

Nga: Beqir Sina Më: 5 shkurt 2023 Në ora: 17:42
Joe Biden

Megjithëse, se e sigurt është se Presidenti do të flasë për ekonominë, ka gjasa të shpalli ose të lë tê kuptojë te amerikanët, se ai ka për të hyrë në garën e tij e dytë presidenciale 2024

WASHINGTON D.C.: Presidenti Biden po shkon në Captol Hill këtë të martë në mbrëmje për të mbajtur fjalimin e tij për t’ju drejtuar Kombit - “State Union” për vitin 2023. Por, simbas analistëve amerikan dhe ekspertëve të fjalimve të njohura “State Union” në SHBA, në mesazhi i tij - dhe performancën e tij - ai do të fokusohet nga afër për atë që administrata e tij do thotë për ekonominë në vitin 2024. 

Mirëpo, ajo që pritet të jetë interesante gjatë fjalimit para kombit State Union mendojnë analistët, është se Biden ka gjasa të shpalli ose të lë tê kuptojë te amerikanët se ai ka për të hyrë në garën e tij e dytë presidenciale 2024.

Megjithse , Biden, ende nuk ka njoftuar zyrtarisht nëse ai ka vendosur të përmbushë atë, që ai ka thënë se është synimi i tij për të kandiduar për një mandat të dytë në detyrë, pritet që ta bëjë ose këtë martë ose në të ardhmen e afërt. 

Analistët mendojn se : “Fjalimi i Gjendjes së Kombit” dhe audienca e tij e madhe e transmetimit, është një mundësi për të treguar se për çfarë planifikon të kandidojë ai – dhe se Biden ka atë synim që edhe një pjesë e mirë demokratve në SHBA, janë shprehur hapur në kongres dhe senat se garimi i Biden edhe për një mandat (Presidenciale 2024) do të jet për  të, një garë “rraskapitëse” të rizgjedhjes si kandidati më i vjetër presidencial në histori.”

"Ky fjalim padyshim po shihet në Shtëpinë e Bardhë, si pjesë e përpjekjes së Presidentit Biden për rizgjedhje," tha Peter Wehner, i cili shkroi fjalime për ish-presidentin George W. Bush.

Dhe, ajo që do të thotë ai në kë fjalim është se ky është një lloj fjalimi që jo gjithmon, fillon të parashtrojë konturet e gjera të një fushate rizgjedhjeje."

Presidenti Xhorxh W. Bush në vitin 2004 në Fjalimi i Gjendjes së Kombit, shpalli kombit amerikan, se do të hynte në garën e tij e dytë presidenciale 2004.

Si do qoftë thelbi në fjalimin e së martës për Gjendjen e Kombit, Presidenti Joe Biden sheh në atë që administrata e tij e ka përgatitur të lë të kuptojn amerikanët si një fjalim që ai do ti drejtohet kombit me shkëlqimin e tij të ardhshëm si President në mandatin e dytë.

Por, Republikanët kanë një pikëpamje shumë më të zymtë – se vendi është i rrethuar nga dërrmimi i borxhit dhe se Biden, është kryesisht përgjegjës për inflacionin., dhe, GOP tani ka një shumicë të Dhomës së Përfaqësuesve që synon të bllokojë presidentin.

Realiteti më i vështirë është se Shtetet e Bashkuara janë në një “ngushtim litari”duke u përpjekur të balancojnë përpjekjet për të ulur inflacionin me nevojën për të qëndruar në këmbë dhe për të shmangur rënien në një recesion. Kjo është me kontradiktën në dukje të qenësishme të rritjes së normës së interesit të Rezervës Federale dhe normës së papunësisë që bie në nivelin më të ulët të 54 viteve, thanë analistët amerikan.

Mirëpo, bazuar në fjalimet e kaluara, Biden beson se politikat e miratuara nën mbikëqyrjen e tij mund të ngrejnë ekonominë e SHBA-në me hapjen e fabrikave të reja dhe të mbrojnë vendin ndaj ndryshimeve klimatike. 

“Rrugët, urat, sistemet e kanalizimeve, portet dhe shërbimi i internetit do të përmirësoheshin. Klasa e mesme do të ishte më e sigurt financiarisht. Kështu do të ishte vendi i Amerikës në hierarkinë e ekonomisë globale.” shkruajnë mediat amerikane dy ditë para fjalimit Gjendja e Kombit të Presidentit Biden të martën.

Fundjavën që po lëmë pas presidenti tha se prova më e mirë për të treguar punën e mirë të kesaj presidence ishte në raportin e punësimit të janarit.

517,000 vende pune u shtuan pasi shkalla e papunësisë ra në 3.4 për qind, duke e bërë "të qartë" se "kori i tij i kritikëve" ishte i gabuar.” 

Biden tha se “Numrat e fortë të vendeve të punës tregojnë se "plani ekonomik po funksionon".

"Ja ku qëndrojmë: Rritja më e fortë e vendeve të punës në histori," tha Biden. "Thënë thjesht, unë do të argumentoja se plani ekonomik i Bidenit po funksionon."

Megjithatë Republikanët duket se nuk po tërhiqen: “Ata fajësuan shpenzimet trilionë dollarëshe të Bidenit për inflacionin e lartë dhe rritjen e çmimeve të gazit dhe ushqimeve. “

Ligjvënësit e GOP duan të shfuqizojnë rritjen e taksave të tij dhe paratë shtesë për IRS. Ata kundërshtojnë faljen e borxhit të studentëve dhe e fajësojnë atë për migrantët që kërkojnë të hyjnë në vend në kufirin SHBA-Meksikë.

Asnjëra palë nuk kap plotësinë e gjendjes aktuale të ekonomisë, thanë analistët.

Shtypi në SHBA, thotë se sot amerikanët kanë nëpër ekrane dhe shtypin e shkruar rrjetet sociale : “ Një grup ekspertësh ku mund të lexojnë të dhënat dhe që pretendojnë se një recesion është në horizont. Në ndërkohë që një grup tjetër mund të fokusohet në një grup të veçantë figurash dhe të shohë arsyen për t'u gëzuar.”

Është një moment çorientues….,!!!

Biden mund të festojë shkallën e ulët të papunësisë edhe pse republikanët ankohen për inflacionin që është ende i nxehtë.

“Është koha më e mirë dhe më e keqe për ekonominë e SHBA-së, të huazosh një frazë”, tha Mark Zandi, kryeekonomist në Moody's Analytics. "Ekonomia është plot kontradikta ndërsa përpiqet të kapërcejë goditjet masive globale të pandemisë dhe pushtimit rus të Ukrainës."

Zandi tha se ai pret që ekonomia amerikane të "përfundojë" një recesion këtë vit, megjithëse shumë ekonomistë besojnë se do të vijë një rënie tjetër.

Gus Faucher, kryeekonomist i PNC Financial Services, i vendos shanset për një recesion këtë vit në 60 përqind. Por ai tha se çdo rënie do të ishte "e butë" sepse "mungesat e punëtorëve do të kufizojnë pushimet nga puna, bilancet e konsumatorëve janë në gjendje të mirë, sistemi bankar është solid."

Konkluzioni i ekspertve amerikan është se “shumica e njerëzve në SHBA supozojnë se vendi është tashmë në një recesion, edhe nëse ata personalisht ndihen mirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat