Nga Shoqata “Besi”: Shqiptarët në Amerikë hapin shkollë për t'u mësuar fëmijëve shqiptar Shqip

Amerika

Nga Shoqata “Besi”: Shqiptarët në Amerikë hapin shkollë për t'u mësuar fëmijëve shqiptar Shqip

Më: 9 janar 2024 Në ora: 18:26
Foto ilustrim

QUEENS NY : E diela e 7 janarit ishte mjaft e veçantë për komunitetin shqiptar në Queens të Nju Jork-ut, pasi u inaugurua shkolla “Fol Shqip”.

Mbi 60 fëmijë të regjistuar nga mosha 4 deri në 21 vjeç shfaqën interes për të mësuar dhe përvetësuar gjuhën shqipe.

Iniciativën për këtë nismë e mori “Shoqata Besi”, e cila shërben si qendër kulturore dhe mbështetëse për komunitetin shqiptar me origjinë nga fshati Besa në Mal të Zi.

Por në shkollën “Fol Shqip” nuk ka kufizime, pasi të gjithë fëmijët e interesuar në mësimin e gjuhës shqipe mund të bëhen pjesë.

Dhe jo vetëm kaq.

Për të ruajtur traditën dhe kulturën, përveç orëve të mësimit të shqipes – “Shkolla Fol Shqip” ofron edhe klasat e kërcimit, ku fëmijët shqiptarë mësojnë të kërcejnë vallet e njohura shqiptare.

Kryetari i Këshillit të Përgjithshëm të shoqatës "Besi", Mirsad Hasanaj u shpreh se "për shumë vite dhe deri sot, banorëve të viseve shqiptare në Mal të Zi dhe bashkë me të edhe fshatit Besë, i ishte ndaluar shkollimi në gjuhën shqipe. Gjenerata të tëra kaluan me një dëshirë të tillë, por kurrë nuk arritën ta realizojnë, sepse regjimi jugosllav për shkaqe të asimilimit nuk e lejonte një gjë të tillë."

Iniciativa e tyre është përshëndetur nga qindra - mijëra shqiptarë që jetojnë në Shtetet e Bashkuara, si dhe njëkohësisht nga Ministria e Arsimit dhe Sportit në Shqipëri dhe Ministria e Diasporës./Nga Shoqata "Besi"/

 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat