Krijimi i shtetit Palestinez është imperativ

Analiza

Krijimi i shtetit Palestinez është imperativ

Nga: Mr. Sc Shpend Salihu Më: 9 janar 2021 Në ora: 12:45
Mr. Sc Shpend Salihu

Në bazë të shkrimeve të ndryshme, derivon se Palestinezët ose siç quheshin atëbotë, Filistinët ishin fis Ilir, që kishte kuptimin Filistin ose në përkthim në gjuhën Shqipe filli ynë ose zanafilla jonë. Ata pas dyndjeve të fiseve Ilire, emigruan nëpër Arabi dhe erdhën e u vendosën në territoret që sot janë të okupuara nga Hebrenjtë, në malet e Sinajit dhe të Golemit. Mbas 120 vitesh fisi Grek Dasos që në përkthim nënkuptonte robërit, të cilët shërbenin për Arias ( Aryas), që ishin Arianitët ose që në përkthim Shqip ishte paria jonë, ose udhëheqja jonë, si fisi më i lartësuar Ilir e dërgojë fisin Dasos në Egjipt që të punonin si skllevër të tyre, ku ata ndërtonin piramida, tërhiqnin gurrë, e kështu me radhë. Më pas gjatë kohës së hazretiMusës ose siç quhet Moisiu, ky fis migrojë në territoret e maleve të Sinajit dhe ishte i strehuar nga Filistinët.

Për mos të futemi në historinë antike, është mëse evidente se lufta e II Botërore atëbotë, u orkestrua nga familja Rotchild e cila rrjedhte nga fisi Ruso- Turk- Hebrej e quajtur Kazan, që kishte prejardhjen nga fisëtKozake në Karpate të Rusisë, si dhe nga familja Rokfeler, që kishte prejardhjen nga Cifutët e Gjermanisë Rokfeler.

Pas luftës së II botërore, u përshpejtua procesi i krijimit të shtetit Hebrej, me preteks se ata ishin viktima të luftës së II botërore edhe pse ishte fakt notor, që depresioni ekonomik global prej vitit 1929-1933, kur Evropa u zhyt në hiperinflacion dhe kaos total ishte produkt i këtyre familjeve makabre, që donin gllabëritjen e sistemit monetar dhe bankar anembanë Europës, andaj e shkaktuan depresionin ekonomik global, ku pjesa dërmuese e bankave, bonot dhe dividentat e debitorëve bankar u pamundësua të i shes në treg me çmimin e kontraktuar andaj si pasojë e saj rezultojë falimentimi i sistemit bankar në Europë, dhe këto banka rranë nën tutelazhën e këtyre familjeve famëkeqe hebreje,

Agresioni ndaj Palestinës si dhe krijimi i shtetit Hebrej në vitin 1948 ishte pikërisht skenar i finansuar nga këto familje që kishin mbledhur edhe shumë magnat tjerë hebrejanemban botës, dhe arritën të paguajnë ose korruptojnë Mbretëreshën Angleze si dhe Qeverinë e atëhershme Franceze që të e krijojnë shtetin Izraelit në territorin Palestinez, më pas në mënyrë tinëzare të pabesët Izraelit i zgjeruan territoret e tyre dhe morrën Gazën Perëndimore në Betejën e II të Sinajit, kur mposhtën me dredhi dhe përkrahjen e Anglezëve dhe Francezëve, për 6 ditë Egjiptin- Jordanin dhe Sirinë. Pas saj u krijua PLO ( Organizata për çlirimin e Palestinës me në krye JaserArafatin), e cila formojë krahun e majtë ushtarak të quajtur Fatah, që të e përballnin agresionin dhe represionin e Izraelitëve ndaj Palestinezëve. Gjatë kësaj periudhe u bën shumë negociata Palestinezo- Arabe, ku më e famshmja ishte ajo e KempDavid, por përkundër armëpushimit asnjëherë kjo marrëveshje nuk u respektua.

Përkundër asaj edhe pse shumica gjejnë pretekst se gjoja se po luftohet terrorizmi islamik, por në realitet luftërat në Lindjen e Mesme nuk bëhen vetëm për eksploatimin e resurseve natyrore siç janë nafta, gasi, opiumi, tekstili etj, e as për atë që që ruhet supremacia politike dhe diplomatiko-ushtarake në Lindjen e Mesme, si dhe të kontrollohet territori, por më tepër bëhet me qëllim të shpërqendrimit të vëmendjes së komunitetit ndërkombëtar, që ta përshpejtojë procesin e krijimit të shtetit Palestinez. Kur Presidenti i Turqisë Rexhep TaipErdogan, kërkojë krijimin e shtetit Palestinez, që është e drejtë legjitime e Palestinezëve, fiiluan kritikat dhe sulmet ndaj tij, si dhe shërbimet sekrete ndërkombëtare i ngritën përkrahësit e FetullahGulen, me qëllim që ta destabilizojnë Turqinë, me qëllim që ta rrëzojnë Rexhep TaipErdoganin, si dhe me qëllim të ndarjes dhe dobësimit të Turqisë, duke patur tendencë të krijimit të një shteti fiktiv Kurd dhe Armen, pasiqë i frikësoheshin Turqisë së Rexhep TaipErdoganit e cila është fuqia ushtarake nr.4 në botë, si dhe një ndër 10 fuqitë me ndikim politik dhe ekonomik në hemisferën globale. Të njëjtën gjë e bën Amerikanët dhe Anglezët me AngelaMerkelin e cila pasiqë kërkojë përshpejtimin e krijimit të shtetit Palestinez, shërbimet sekrete Anglo- Amerikane, nga NorthYorkshir në Angli përmes shërbimeve sekrete NSA dhe GCHQ, e vëzhguan mbi 12 vite, çdo lëvizje të AngelaMerkelit, me tendencë të gjetjes së dobësive të saj dhe ose komprometimin e saj dhe largimin nga skena politike ose shantazhimin ndaj saj. E njëjta gjë u bë ndaj Asadit në Siri i cili përkundër që ishte aleat i Amerikanëve, u tentua me forcë të rrëzohet nga pushteti sepse tendenca ishte, që të shkatërrohet Siria, të krijohet një mini shtet Kurd në Siri, si dhe një pjesë të i bashkangjitet Izraelit, e të formohen koloni hebreje, të cilat do vendoseshin aty. Është koha që të lihen këto lojëra, të përshpejtohet procesi negociator, të krijohet shteti Palestinez në Gazën Perëndimore, si dhe të ndalet ekzodi i Palestinezëve nga trojet e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat