Dy diktatorët solidarizohen mes vete

Analiza

Dy diktatorët solidarizohen mes vete

Nga: Steffen Richter, Nga Gjermanishtja Sherif Ramabaja Më: 15 dhjetor 2021 Në ora: 19:40
Vladimir Putin mirëpret Xi Jinping në video-konferencë. © Mikhail Metzel / AP / dpa

Krerët e shteteve Vladimir Putin dhe Xi Jinping e pabesueshme, por janë takuar zyrtarisht 37 herë që nga viti 2013. Në fund u takuan vetëm virtualisht, pasi Xi nuk po largohet nga vendi për shkak të frikës së infeksioneve me koronë dhe po ashtu politikanët e huaj nuk lejohen të shkojnë në Pekin në rrethin qeveritar. Përveç kësaj, Xi është aktualisht në një fazë të rëndësishme në shtëpi, sepse në vjeshtë ai dëshiron që në Kongresin e 20-të të Partisë Komuniste të hiqet kufiri i mandatit për punën e tij si lider partie , i cili kërkon të gjitha llojet e kontrolleve mbi shtetin. Homologu i tij Putin e siguroi punën e tij presidenciale shumë kohë më parë. Kështu që dy autokratë me përvojë u takuan në ekran këtë të mërkurë, që dëshmon për gjëra të përbashkëta të të dy vendeve.

Xi e quajti Rusinë një "mik të vjetër" dhe Putin e vlerësoi atë si "një model të vërtetë të bashkëpunimit ndërqeveritar". Të dy konfirmuan solidaritetin e tyre të ndërsjellë, gjë që mund të ketë qenë rasti në funksion të presionit të ushtruar mbi dy regjimet nga Perëndimi, bota e shteteve liberale. Për ta përforcuar këtë, Putini e njoftoi "mikun e tij të dashur" Xi se do të udhëtonte në Pekin për Lojërat Olimpike Dimërore në shkurt, në ndryshim nga SHBA dhe vendet e tjera, të cilat po bojkotojnë diplomatikisht Lojërat.

Ka shumë arsye për bojkotimin dhe kritikën e regjimit Xi, mbi të gjitha shkeljet e të drejtave të njeriut ndaj pakicave të Kinës , shtypja e Hong Kongut dhe ndërhyrja e rregullt e avionëve ushtarakë në zonën e ndalim-fluturimit të republikës ishullore demokratike të Tajvanit. Vladimir Putin kritikohet për shtypjen e opozitës ruse, mbështetjen e diktatorit të Bjellorusisë Lukashenko dhe së fundmi për grumbullimin e trupave në kufirin me Ukrainën, gjë që ngre dyshime për një luftë të planifikuar agresioni nga Rusia. Për shkak të aneksimit të Krimesë ukrainase, regjimi i tij tashmë është subjekt i sanksioneve të SHBA-së dhe BE-së; nëse ai lejon përdorimin e mëtejshëm të dhunës kundër Ukrainës, ka të ngjarë të pasojnë sanksione më të ashpra.

Prandaj, si Xi ashtu edhe Putin kanë të përbashkët se ata aktualisht po praktikojnë gjeste kërcënuese ushtarake. Në lidhje me Tajvanin, Xi dhe propaganda e tij po ushqejnë një narrativë nacionaliste-patriotike të Partisë Komuniste në pushtet pasi ishulli i takon të bashkohet me Kinën , nëse është e nevojshme me forcë, megjithëse Tajvani nuk i përkiste kurrë Republikës Popullore, e cila u themelua në 1949 . Në mënyrë të ngjashme, Vladimir Putin, i cili e sheh Ukrainën si një ish-republikë sovjetike nën sundimin e Moskës dhe e konsideron qeverinë ukrainase si të paligjshme. Ai e arsyeton dislokimin e trupave me pretendimin e ekzagjeruar se NATO po zgjerohet gjithnjë e më shumë në lindje, prandaj kërkon garanci sigurie nga SHBA. Vetë Ukraina ka kohë që përpiqet për anëtarësim në NATO dhe është në konflikt me fqinjin e saj Rusinë, që tashmë ka marrë ndihmën ushtarake amerikane. Zyra presidenciale e Putinit njoftoi të mërkurën pas video-telefonatës se presidenti kinez e mbështeti atë në thirrjen për garanci sigurie.

Nuk dihet nëse kjo është saktësisht e vërtetë, por tregon edhe një herë afrimin në rritje mes dy regjimeve, si represive, ashtu edhe me armë bërthamore dhe aparatura të mëdha ushtarake. Prandaj është të paktën shqetësuese për shtetet perëndimore, që Pekini dhe Moska kanë bashkëpunuar ushtarakisht që nga viti 2005. Në vitin 2018, Kina mori pjesë me një kontingjent të vogël në manovrën gjigante ruse Vostok-2018; në vitin 2021, trupat tokësore ruse dhe avionët luftarakë u lejuan të ushtroheshin në Kinë për herë të parë .

Largimi i Rusisë nga Evropa në drejtim të Kinës filloi me pushtimin e Krimesë në vitin 2014, dhe largimin e pjesës së Perëndimit nga Moska. Distanca e Xi nga Perëndimi filloi me politikat e ashpra të Donald Trump kundër Kinës, dhe politikën e jashtme gjithnjë e më agresive të Pekinit. Ajo që ata të dy kanë të përbashkët është neveria e tyre ndaj rendit botëror të dominuar nga SHBA. Ata i përbuzin sistemet politike liberale; elita e Partisë Komuniste në Pekin sot supozon se demokracitë janë në rënie dhe sistemi autoritar i Kinës është në rritje.

E përbashkëta e të dy pushtetarëve është se, mbi të gjitha, ata duan të lihen vetëm dhe nuk duan të kritikohen apo sanksionohen ndërkombëtarisht për represionin e regjimeve të tyre. Putin theksoi të mërkurën se një formë e re bashkëpunimi ishte zhvilluar midis dy vendeve fqinje, bazuar në parimin e "mosndërhyrjes" dhe "respektimit të interesave të tjetrit". Xi iu përgjigj Putinit se "forca të caktuara ndërkombëtare" po ndërhyjnë aktualisht në punët e brendshme të Kinës dhe Rusisë nën maskën e demokracisë.

Ekonomikisht, Bashkimi Sovjetik ka qenë gjithmonë vëllai i madh i Pekinit në hemisferën komuniste, sot është pikërisht e kundërta, prodhimi ekonomik i Kinës është shumë më i madh se ai i Rusisë. Sipërmarrësit kinezë sot shesin kryesisht mallra të konsumit dhe tekstile në Rusi. Që nga largimi nga perëndimi, industria e rëndësishme dixhitale dhe e telekomunikacionit e Kinës ka qenë gjithashtu në tregun rus. Për një kohë, Ushtria Çlirimtare Popullore kishte ende nevojë për Rusinë si furnizues i pajisjeve ushtarake, që tashmë ka mbaruar, Kina tani kryesisht ndërton gjithçka vetë.

Prandaj, Rusia ka vetëm dy produkte të rëndësishme për t'i ofruar Kinës sot: naftë dhe që nga viti 2019, edhe gaz përmes tubacionit "Fuqia e Siberisë". Megjithatë, në rastin e gazsjellësit, ekonomisti i mirënjohur Wladislaw Inosemzew shkroi kohët e fundit në një artikull të ftuar për Neue Zurcher Zeitung : Për shkak se Rusia mendon se Kina është e vetmja fuqi botërore në krah të saj, mund të mbështetemi në kushte të pabarabarta.

Një çekuilibër i caktuar në ekuilibrin e ri të fuqisë midis dy shteteve mund të gjendet edhe në gjuhën politike të komunistëve kinezë, e cila është e fiksuar me terma. Që nga viti 2021, marrëdhëniet ndërshtetërore midis Pekinit dhe Moskës janë referuar gjithnjë e më shumë si një miqësi "të përhershme". Kjo e vendos Rusinë në të njëjtin nivel me, për shembull, Zimbabvenë ose Pakistanin. Kina dëshiron të thotë se marrëdhëniet dypalëshe duhet të jenë të pavarura nga ndryshimet e brendshme politike dhe përçarjet në Rusi, duke i depersonalizuar ato nga Putini. Kjo bazohet edhe në faktin se autokratët në thelb duhet të mos i besojnë njëri-tjetrit, sepse ata nuk mund të votohen, ata mund të tërhiqen vetëm, ose janë pak a shumë të detyruar ta bëjnë këtë.

Për t'u kthyer te arsyeja e takimit të 37-të: Xi Jinping mbështet Putinin në politikën e tij ndaj Ukrainës, të paktën në lidhje me arsyen e marshimit të Rusisë në kufi. Nuk dihet nëse të dy folën edhe për rastin më të keq ushtarak që paralajmërojnë disa vëzhgues gjeopolitikë: një pushtim i njëkohshëm i Kinës dhe Rusisë në Tajvan dhe Ukrainë. Përveç faktit që ushtria amerikane dhe ajo e shteteve të tjera mund të ndërhynin në të dyja rastet, kostot ekonomike dhe politike për Kinën dhe Rusinë do të ishin në çdo rast jashtëzakonisht të larta . Për momentin, rasti më i keq duket i pamundur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat