Si u nda flota e Detit të Zi në mes Ukrainës dhe Rusisë në vitin 1997?

Analiza

Si u nda flota e Detit të Zi në mes Ukrainës dhe Rusisë në vitin 1997?

Prof. Dr. Nijazi Halili Nga Prof. Dr. Nijazi Halili Më 3 mars 2022 Në ora: 18:23
Foto ilustrim

Një marrëveshje për procedurën dhe kushtet për praninë e flotës ruse të Detit të Zi në ujërat territoriale dhe portet e Ukrainës u nënshkrua në Kiev më 28 maj 1997, pas një marrëveshjeje ndërqeveritare. U ranë dakord gjithashtu kushtet për ndarjen e Flotës së Detit të Zi dhe vendbanimet që lidhen me një ndarje të tillë. Këto dokumente u ratifikuan nga Duma e Shtetit dhe Parlamenti i Ukrainës në vitin 1999.

Marrëveshja e nënshkruar bëri të mundur ndarjen e flotës ruse të Detit të Zi dhe Marinës së Ukrainës. U vendos që të largohej nga baza kryesore dhe selia mbeti në Sevastopol. Andaj dallimet pasurore duhej të merreshin parasysh nga marrëveshja për ndarjen e pasurisë. Në të njëjtën kohë, Rusia mori 87.7%, dhe Ukraina - 12.3% të të gjitha anijeve.

E gjithë kjo periudhë e koordinimit të statusit ligjor të Flotës së Detit të Zi dhe fatit të saj të mëtejshëm, natyrisht, ndikoi negativisht në aftësinë e saj luftarake. Gjatë vitetev  1991 deri në 1997. ajo që ishte realitet  u perceptua si fakt që Flota e Detit të Zi e  Marinës Ruse po shkon drejt vdekjes graduale.

Flota e Detit të Zi në numër, krahasuhar me  numrin e personelit gjatë kësaj periudhe nuk ka mundur të forcojë moralin e personelit.

Pra, le të krahasojmë numrat.

1. Flota e Detit të Zi në vitin 1991:

- Personeli - 100 mijë njerëz.

- Numri i anijeve - 835 nga të gjitha klasat ekzistuese:

• nëndetëse - 28;

• kryqëzorë raketash - 6;

• kryqëzorë anti-nëndetëse - 2;

• OBD të rangut II, destrojerët dhe anijet patrulluese të rangut II - 20;

• TFR - 40 njësi;

• anije dhe anije të vogla raketore - 30;

• minahedhës - 70;

• anije zbarkimi - 50;

• aviacioni detar - më shumë se katërqind njësi.

2. Flota e Detit të Zi të Rusisë në vitin 1997:

• Numri i personelit është 25 mijë njerëz. (përfshirë 2 mijë njerëz në avionë sulmues dhe marinsat).

• Numri i anijeve dhe anijeve është 33.

• Avionë në flotë - 106 (nga të cilët 22 janë luftarak).

• Mjete të blinduara - 132.

• Postimet e komandës - 16

Gjendja aktuale e Flotës së Detit të Zi

Marina e Detit të Zi e Rusisë ka qenë dhe mbetet gjithmonë një nga faktorët kryesorë të stabilitetit dhe sigurisë në zonat detare jugore. Anijet luftarake të Flotës së Detit të Zi po bëjnë gjithçka që është e mundur për të siguruar këto detyra në kufijtë e Detit të Zi dhe Mesdheut.

Por Flota e Detit të Zi është në gjendje të kryejë misione luftarake edhe në rajone të ndryshme të Oqeanit Botëror.

Anijet e Flotës Ruse të Detit të Zi po kryejnë me sukses misione në Detin e Japonisë, duke ndërvepruar me Flotën Balltike.

Anijet nga komanda e kësaj flote morën pjesë në operacionin e transportit përcjellës për transportin e armëve kimike siriane në Detin Mesdhe.

Në mënyrë të vazhdueshme, anijet mbështetëse të Flotës së Detit të Zi kryejnë me sukses misione për të luftuar piraterinë.

Rritja e nivelit luftarak

Kthimi i Krimesë në strukturën ruse padyshim përmirësoi efektivitetin luftarak të Flotës së Detit të Zi. Federata Ruse, në bazë të planifikuar, mori mundësinë për të zhvilluar siç duhet Marinën në Gadishullin e Krimesë.

Forcat detare do të kenë një sistem të integruar në Krime, i cili përfshin edhe bazat tokësore. Flota ruse e Detit të Zi fitoi bazën kryesore për vendosjen e anijeve - Sevastopol.

Parimet bazë të vendosjes së sistemeve bazë dhe infrastrukturës së flotës janë vetë-mjaftueshmëria dhe funksionaliteti. Do të jetë e nevojshme ripajisja e bazave të anijeve sipërfaqësore dhe nëndetëse, trupave bregdetare me gjithçka të nevojshme për të siguruar shërbim dhe jetë të plotë.

Lista e anijeve të Flotës së Detit të Zi

Nuk kaloi shumë kohë për të gjetur një vend ku do të vendosej selia e flotës ruse të Detit të Zi. Sevastopol doli të ishte më i përshtatshmi për këtë (në të njëjtin vend ku ishte vendosur selia e Marinës së Ukrainës deri më 19 mars 2014).

Perspektivat për zhvillimin e flotës së nëndetëseve

Ritmi i riparimit të flotës që tashmë ka Flota e Detit të Zi po rritet gjithashtu. E gjithë kjo do të bëjë të mundur arritjen e nivelit të caktuar dhe do t'i sigurojë aviacionit flotës ruse të Detit të Zi. Përbërja e avionëve, të gatshëm për të kryer misione luftarake, do të jetë brenda 80% të sasisë së kërkuar.

Rindërtimi i sistemit bazë, Është planifikuar të rikrijohet një sistem bazë në gadishullin e Krimesë që do të plotësojë të gjitha kërkesat për kryerjen e misioneve luftarake në rajon.

Baza kryesore ndodhet në qytetin e Sevastopolit dhe aty do të vendosen edhe pikat për vendosjen e Flotës së Detit të Zi.

Kërkesa kryesore për vendosjen e sistemeve bazë është pavarësia e tyre e plotë mbi parimin e sigurimit të funksionalitetit dhe vetë-mjaftueshmërisë. Ky port, ku do të vendoset Flota e Detit të Zi të Rusisë, përbërja e anijeve, si në sipërfaqe dhe nëndetëse, do të pajiset me gjithçka të nevojshme për shërbim dhe jetë të plotë.

Pra, në fabrikat në Krime, në kohën më të shkurtër të mundshme, do të krijohen zona të tilla prodhimi që do të plotësojnë kërkesat dhe teknologjitë moderne. Për të shërbyer anijet më të reja që mbërrijnë në flotën ruse të Detit të Zi, fillon një zëvendësim në faza i veglave të makinerive me të reja.

Tani sipërmarrja unitare federale në Sevastopol fjalë për fjalë ka ardhur në jetë. Dy anije të mëdha anti-nëndetëse të Flotës Veriore tashmë janë riparuar (ato janë pjesë e grupit të punës të Marinës në Mesdhe).

Gjithashtu, uzina po kryen punime për riparimin e nëndetëses me naftë “Alrosa”. Për më tepër, duhet theksuar se pagat e punëtorëve janë ngritur në nivelin gjithë-rus.

Tani flota ruse e Detit të Zi në Sevastopol ka marrë një bazë riparim modern.

E njëjta punë është duke u zhvilluar në Novorossiysk në kuadër të programit federal të synuar, i cili është projektuar deri në vitin 2020. Në kuadër të këtij programi, parashikohet ndërtimi i një vendi të vendosjes së forcave të Flotës së Detit të Zi në Novorossiysk. Ashtu si Sevastopoli, edhe ky port, me skelën e tij të rrallë mbrojtëse, do të jetë padyshim një tjetër vend luftimi për anijet dhe nëndetëset ruse.

Anije me pajisje për Flotën e Detit të Zi

Për të garantuar sigurinë e lundrimit në rajonin e Detit të Zi, hidrografët e Flotës së Detit të Zi kanë një gamë të madhe pune për të bërë. Do të jetë e nevojshme të kryhen studime gjithëpërfshirëse të ujërave bregdetare, të cilat do të çojnë në korrigjimin e hartave të lundrimit. Anijet hidrografike të Flotës së Detit të Zi kontrollojnë funksionimin e sistemeve të navigimit radio me riparimin dhe modernizimin e mëvonshëm.

I gjithë ky kompleks punimesh do të ndikojë ndjeshëm në sigurinë e lundrimit në këtë rajon, i cili, nga ana tjetër, do të sigurojë Flotën Ruse të Detit të Zi, përbërja e së cilës po rimbushet vazhdimisht.

Kështu, me qëllim të pajisjes gjithëpërfshirëse të nëndetëseve dhe anijeve sipërfaqësore, Flota e Detit të Zi do të rimbushet me gjashtë anije të tjera, të cilat padyshim do të kenë një efekt pozitiv në aftësinë mbrojtëse dhe do të lejojnë kryerjen e detyrave jo vetëm në fushën e përgjegjësisë së parashikuar. nga flota e Detit të Zi, por edhe jashtë saj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat