Sakrificat e sportistëve! Halil Sylejmani iu drejtua me një letër sportistëve në vitin 1991 

Atletika

Sakrificat e sportistëve! Halil Sylejmani iu drejtua me një letër sportistëve në vitin 1991 

Nga: K. Goca Më: 14 korrik 2022 Në ora: 14:42
Halil Sylejmani iu drejtua me një letër sportistëve në vitin 1991 

Sportistët sprovuan veten në periudha të ndryshme, sidomos në vitet e 90-ta, jeta e sportistit ka qenë të jesh apo të mos jesh për faktin se çdo ditë u ballafaquan me terrorin e pushtuesit serb.

Vitet që nuk harrohen kurrë padyshim janë vitet e gjeneratës së sakrificës (1991-1999), rezistenca ndaj pushtuesit serb.
Një fotografi që flet shumë, është e datës 27 tetor të vitit 1991, në Dumnicë të Podujevës.

“Kampionati i parë i Republikës së Kosovës në kros, 27.10.1991, Dumnicë, Podujevë", shkruan në librin e autorëve  Ejup Maxhera dhe Sejdi Mërkoja.

Sylejmani, kryetar i Federatës së Atletikës së Kosovës, që sakrifikoi shumë, nuk e kishte të lehtë t’u drejtohej me një letër atletëve dhe atleteve me 27 tetor të vitit 1991,  duke pasur parasysh represionin serb.

Të gjithë pjesëmarrësit u zotuan njëzëri, se do luftojnë deri në pikën e fundit, që t’i zhvillojnë garat e Republikës së Kosovës dhe kurrë nuk do të garojnë më me klubet ish jugosllave dhe serbe.

Sylejmani në ballë me një armatë atletësh e atletesh në Dumnicë, nisën rrugëtim e sportit të pavarur.  Një rrugë shumë e vështirë, me shumë të papritura, kur kihet parasysh se të rinjtë shqiptarë ndiqeshin nga regjimi serb, për t‘i dërguar me dhunë në ushtri.

Sakrifica e sportistëve, ishte sikur të jesh në vijë të frontit në përballje me regjimin serb.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat