Kryeziu: Në KOK ka federata që nuk janë në familjen olimpike 

Atletika

Kryeziu: Në KOK ka federata që nuk janë në familjen olimpike 

Më: 20 shtator 2022 Në ora: 19:21
Zijadin Kryeziu

Ish atleti i mirënjohur, Zijadin Kryeziu, kryetrajner i klubit të atletikës Rogana, thotë se përveç që ka klube fiktive në sporte të ndryshme, paradoksi tjetër është se bordi i Komitetit Olimpik të Kosovës, përbëhet edhe nga federata joolimpike.  

Është e habitshme se si në KOK ka federata që nuk janë në familjen olimpike.

“Ka pas klube fiktive dhe ka edhe tani por akoma më e ndjeshme është që në KOK ka federata që nuk janë në familjen olimpike, për derisa një federatë nuk është e pranuar në KON logjikisht nuk duhet të jenë pjesë e KOK-ut. 

Nëse në KON ka federata jo olimpike në gjirin e saj jemi në rregull. 

Komiteti olimpik duhet t'i ofroj mbështetje sporteve jo olimpike për tu pranuar në KON por jo akoma pa u pranuar këto sporte të futen brenda KOK-ut”, thotë Kryeziu.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat