Sot është ditëlindja e një kampioni të boksit - Rafail Dishnica-Gërnjoti

Boksi

Sot është ditëlindja e një kampioni të boksit - Rafail Dishnica-Gërnjoti

Micky Haxhiislami Nga Micky Haxhiislami Më 5 mars 2021 Në ora: 20:52
Foto nga Kristaq Sotiri, rreth vitit 1937.

Më 5 mars 1905 lindi boksieri i famshëm, babai i boksit shqiptar, Rafail Dishnica-Gërnjoti.

Fëmijërinë e kaloi në Fier dhe më pas u vendos në Dishnicë të Korçës.

Në vitin 1924 emigroi në Greqi dhe më pas në Argjentinë, ku edhe nisi karrierën e tij në boks dhe më vonë u bë kampion i peshës së mesme në këtë vend dhe gjithë Amerikën Latine.

Në vitin 1937 ai u kthye në Shqipëri pas fitoreve të shumta në të gjitha ringjet europiane.

Pas Luftës së Dytë Botërore ai punoi si trajner i Federatës Shqiptare të Boksit dhe përgatiti shumë breza boksierësh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat