Trajneri i Usyk ofendon Furyn

Boksi

Trajneri i Usyk ofendon Furyn

Më: 7 janar 2022 Në ora: 22:32
Sergey Lapin dhe Fury

Tyson Fury është përshkruar si ‘shumë i ndyrë’ nga trajneri i Oleksandr Usyk, Sergey Lapin, i cili gjithashtu ngacmoi një përballje marramendëse mes dyshes.

Tifozët e boksit kanë dëshiruar shumë që ‘Gypsy King’ të shkojë ballë për ballë me ukrainasin për të zgjidhur kampionin e padiskutueshëm botëror të peshave të rënda.

Usyk aktualisht po përgatitet për një revansh kundër Anthony Joshua pasi fitoi rripat WBA, IBF, WBO dhe IBO vitin e kaluar.

Ai takim pritet të zhvillohet në prill, me Joshua që refuzoi fjalët se ai do të tërhiqet për të lejuar Fury të luftojë me Usyk në vend të tij.

Megjithatë, në një intervistë për ‘My Betting Sites’, ndihmës-trajneri i Usyk, Lapin refuzoi të përjashtonte mundësinë që 34-vjeçari të dilte ballë për ballë me kampionin e WBC në të ardhmen.

“Oleksandr është gati për çdo sfidë, veçanërisht nëse ai mund të ketë mundësinë të kombinojë të gjitha rripat në peshën e rëndë”, tha ai.

“Avantazhi i tij ndaj boksierëve të tjerë të peshave të rënda është aftësia për të boksuar dhe vlen shumë. Boksi është një art, dhe përfaqësuesit e stileve të ndryshme organizojnë luftime të lezetshme.

“Stili i Furyt mund të jetë shumë i pistë, nëse Alex Usyk përballet me stilin e pistë të Fury-t, atëherë fitorja do të jetë e tij!

“Do të ishte shumë interesante për adhuruesit e boksit, një ngjarje historike.

“Në këtë fazë, mendoj se gjithçka është e mundur, gjithçka po ndryshon vazhdimisht. Beteja për kampion të padiskutueshëm në kategorinë e peshave të rënda është një ngjarje shumë e lezetshme që nuk është zhvilluar për më shumë se 20 vjet.

“Nëse kjo luftë mes luftëtarit tim Usyk dhe Tyson Fury do të ndodhte, do të ishte vërtet një përballje mes dy djemve me IQ të lartë boksi.

“Më duket se lufta do të ishte më shumë si një lojë shahu dhe fitorja do të jetë në dorën e atij që do ta kryejë detyrën e tij sa më produktive.

Fury mbrojti titullin e tij në WBC në tetor duke mposhtur Deontay Wilder në raundin e 11-të për t’i dhënë fund përballjes së tyre magjepsëse me tre ndeshje. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat