Ky shtet e dënon me vdekje boksierin 26-vjeçar, për pjesëmarrje në protestë

Boksi

Ky shtet e dënon me vdekje boksierin 26-vjeçar, për pjesëmarrje në protestë

Më: 19 janar 2022 Në ora: 12:43
Ky shtet e dënon me vdekje boksierin 26-vjeçar, për pjesëmarrje në protestë

Boksieri 26-vjeçar Mohammad Javad është dënuar me vdekje nga një gjykatë në Iran, për shkak se kishte marrë pjesë në një protestë kundër korrupsionit në Iran në vitin 2019.

Kampioni i boksit u shpallë fajtor për “djegien dhe shkatërrimin e ndërtesave qeveritare” gjatë protestave të nëntorit 2019 kundër korrupsionit ekonomik në atdheun e vet.

Javad ishte arrestuar në shkurt të vitit 2020 dhe dy vjet më vonë u dënua me vdekje.

Mbrojtja e kampionit të boksit ka thënë se do të ankohet ndaj vendimit me vdekje.

Dënimi i tij me vdekje vjen pak më shumë se një vit pasi autoritetet iraniane e varën mundësin Navid Afkari në shtator 2020, për shkak të komenteve të tij kundër keqmenaxhimit ekonomik dhe politik të regjimit në vitin 2018.Ajo e ka nisur një fushatë tani për t’ia shpëtuar jetën Javadit.

Alinejad shkroi në Twitter: “Dënim me vdekje edhe për një atlet tjetër në Iran për krimin e protestimit në nëntor 2019”.

“Mohammad Javad është kampion boksi. Ata e dënuan atë me vdekje për ‘shpërndarjen e korrupsionit në Tokë’”, shtoi ajo.

“Në dështuam ta shpëtojnë mundësin iranian Navid Afkari. Atletët botërorë mund të na ndihmojnë këtë herë”.

Ajo përfundoi: “Para se të ekzekutohej Afkari kishte thënë: ‘Republika Islamike po e kërkon një qafë për ta lidhur një litar përreth saj”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat