Porosia e fundit që la Xhevdet Peci!

Boksi

Porosia e fundit që la Xhevdet Peci!

Nga: Kemajl Goca Më: 11 maj 2022 Në ora: 12:20
Porosia e fundit që la Xhevdet Peci!

Legjenda e boksit, Xhevdet Peci, nesër pritet të varroset (16.30) në fshatin Zhazhë të Mitrovicës. 

Trupi i pajetë i tij është nisur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për në Kosovë. 

Pak kohë para se të vdes ai e ka lënë edhe porosinë e fundit!

“Pak kohë para se të vdes, në banesën e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i ka thënë bashkëshortes: ‘Nëse vdes, më varrosni në fshatin e lindjes Zhazhë’.

Kjo ishte porosia e fundit e tij”, tregon një burim i afërt me familjen e tij për gazetën kombëtare “Bota sot”.

Xhevdet Peci ndërroi jetë (në moshën 67 – vjeçare) të hënën që e lamë pas.

Ai ka qenë i vetmi boksier i gjeneratës së artë që ka fituar pesë tituj me klubin e boksit Prishtina në ish Jugosllavi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat