Vajza që e ktheu në “jetë” boksin e Kosovës

Boksi

Vajza që e ktheu në “jetë” boksin e Kosovës

Nga: Kemajl Goca Më: 20 maj 2022 Në ora: 20:17
Vajza që e ktheu në “jetë” boksin e Kosovës

Boksi thuajse ishte i vdekur në vitet e fundit. E kishte humbur reputacionin, pak flitej për të në Kosovë. Edhe ata që flisnin e debatonin për boksin, ishin të paktë. 

Shpesh herë diskutimet e pakta ishin me përplot zhgënjim, duke pa boksin në humnerë, pa shkëlqim e me një mori probleme e përçarje!

Pak kush besonte se boksi do të kthehet në “jetë” duke i parë zhvillimet nëpër klube dhe dështimet e njëpasnjëshme në Kampionatin Evropian e Botëror! 

Del në skenë boksierja Donjeta Sadiku, që shumëkush i kishte çuar duart nga kjo boksiere, duke thënë se karriera e saj ka perënduar, një karrierë e dështuar pas disa rezultateve të dobëta.

Këto parashikime nuk dolën të sakta, fatmirësisht dolën ndryshe. 

Donjeta këndellet, kthehet në formë jetësore dhe fitoi medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror, duke heshtur të gjithë kritikët e pesimistët! 

Në anën tjetër, medalja e bronztë i jep shkëlqim boksit të Kosovës. Medalja e Donjetës e ktheu në “jetë” boksin e Kosovës pothuajse ishte i vdekur klinikisht!

Kjo vajzë bëri krenar të gjithë, duke motivuar edhe më shumë të rinjtë e të rejat që të merren me sportin e shkathtësive bujare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat