Kërkon të sfidojë një tjetër ish-kampion bote

Boksi

Kërkon të sfidojë një tjetër ish-kampion bote

Më: 16 qershor 2022 Në ora: 12:18
Kërkon të sfidojë një tjetër ish-kampion bote

Luftëtari brazilian Charles Oliveira, ish-kampion bote në peshën e lehtë, titull që e humbi pasi nuk arriti peshën e lejuar në duelin e fundit, i ka bërë një kërkesë Dana White, presidentit të UFC-së.

Ai kërkon të sfidojë një tjetër ish-kampion bote të këtij Divizioni, irlandezin Conor McGregor.

Sipas Oliveira, kjo është sfida që ka më shumë kuptim dhe vlera në këtë Divizion, duke anashkaluar rusin Islam Makhachev, që renditet i katërti në këtë peshë dhe është kandidati kryesor për titull. Oliveira e ka të garantuar sfidën për titullin, ndërkohë që pret të mësojë emrin e rivalit.

“Kjo është sfida që ka kuptim për mua dhe që do të mbushte edhe xhepat e mi. Për mua kjo është sfida për të cilën mendoj gjatë gjithë kohës dhe këtë gjë ia kam kërkuar Dana White. Jemi dy ish-kampionë dhe për një titull që është vakant kjo përballje do të ishte interesante”, tha Oliveira.

“Edhe Islam është një sfidant i fortë, por ai s’ka zhvilluar asnjëherë duele të mëdha. Vërtet ka shumë fitore, por me kë është përballur? Asnjë emër i madh. Unë kam hequr qafe të gjithë pretendentët dhe mendoj se Conor është ai që ka më shumë rëndësi se çdo rival tjetër. Edhe fansat e duan këtë sfidë”, tha Oliveira.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat