Kampionin e botës e presin si hero kombëtar

Boksi

Kampionin e botës e presin si hero kombëtar

Më: 17 qershor 2022 Në ora: 12:11
Kampionin e botës e presin si hero kombëtar

Pak ditë më parë, në eventin UFC-275, çeku Jiri Prochazka u shpall kampion bote në peshën “light heavyweight” (pesha deri 93kg) në artet marciale mikse. Ai mundi me “submission” brazilianin Glover Teixeira, event që u zhvillua në Singapor.

Pas emocioneve që përjetoi në kafaz si kampion bote ai ka shijuar një tjetër kënaqësi pasi ka mbërritur në vendlindjen e tij, ku është pritur si hero.

Mijëra njerëz kanë dalë në shesh për të festuar bashkë me të, ndërkohë që mbante në krah gjerdanin e kampionit të botës.

29-vjeçari çek ka një rekorpd prej 29 fitoresh, 3 humbje e 1 barazim në kafaz. Këngët që i këndoheshin luftëtarit nga fansat ishin të shumtë, ndërkohë që ai ngjitej në skenë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat