Joshua-Usyk: "Unë jam mbreti i rikthimit," thotë boksieri anglez

Boksi

Joshua-Usyk: "Unë jam mbreti i rikthimit," thotë boksieri anglez

Më: 21 qershor 2022 Në ora: 20:35
Joshua-Usyk

Anthony Joshua u përball me Oleksandr Usyk për herë të parë që nga humbja e titullit të peshave të rënda vitin e kaluar, kur të dy boksierët u takuan në një konferencë shtypi sot për të njoftuar revanshin e tyre më 20 gusht në Arabinë Saudite.

Dy luftëtarët u ngjitën së bashku në skenë, ku takimi i tyre sy më sy zgjati më shumë seç ishte pritur, pasi që asnjëri nga boksierët nuk dëshironte të largonte sytë e tij nga tjetri.

Usyk e mposhti Joshuan pas 12 raundeve në shtator të vitit të kaluar në stadiumin e Tottenham Hotspur në Londër, për t'i dhënë anglezit një humbje unanime dhe humbjen e dytë në karrierën e tij profesionale.

Asnjëri nuk ka boksuar që atëherë, por ata do të luftojnë një revansh këtë verë në Arabinë Saudite me Joshuan nën presion për të rimarrë titujt e bashkuar të peshave të rënda WBO, WBA dhe IBF dhe për të rimarrë titullin e tij të kampionit në divizion.

Por britaniku është i bindur se ka mësuar nga lufta e tyre e parë dhe do të bëjë ndryshimet e nevojshme për të fituar herën e dytë.

“Do Zoti dhe do të performoj e do të bëhem tre herë kampion i botës në peshën e rëndë. Gjëja më e mirë është se kam një shans të dytë. Çfarë më shtyu në boks në radhë të parë, kur isha i ri, hasja pak telashe herë pas here dhe u bekova me një shans të dytë dhe gjeta boksin. Dhe e mora me të dyja duart. Pra, nëse më njihni mua dhe shumë nga historia ime, e dini se unë jam mbreti i rikthimit”, tha Joshua.

Të dy Joshua dhe Usyk fituan medalje të arta në Lojërat Olimpike 2012 në Londër. Usyk i Ukrainës vazhdoi të bëhej kampion i padiskutueshëm në peshat e lehta.

Krahas Joshuas ai dëshmoi se mund të përballonte një peshë të rëndë dhe tani konsiderohet një nga boksierët më të mirë në botë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat