Usyk flet për luftën në Ukrainë

Boksi

Usyk flet për luftën në Ukrainë

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 09:26
Oleksandr Usyk

Kampioni i botës në peshën e rëndë, ukrainasi Oleksandr Usyk, tregoi përvojën e vështirë që pati në luftën e Ukrainës kundër Rusisë.

Kur Vladimir Putin vendosi që Rusia pushtoi Ukrainën, Usyk vendosi të linte mënjanë dorezat dhe mori armët për të mbrojtur vendin e tij, megjithatë, përvoja ishte e vështirë.

“Çdo ditë që isha atje, vetëm lutesha dhe i kërkoja Zotit që askush të mos përpiqej të më vriste, që askush të mos vinte dhe të më qëllonte. Unë thjesht po lutesha gjithashtu që ai të mos më lejonte të qëlloja askënd,” i tha ai mediave gjatë promovimit të përleshjes me Anthony Joshua.

Usyk ishte në luftë për dy muaj, pastaj e thirrën të punësuarit dhe ai duhej të largohej nga vendi i tij, megjithëse nuk donte, por të njëjtit e inkurajuan, përveç që mori mbështetje nga ushtria dhe institucionet e tjera të atdheut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat