Bytyqi, gati për të mbrojtur kurorën e WBC Atom në Ferizaj

Boksi

Bytyqi, gati për të mbrojtur kurorën e WBC Atom në Ferizaj

Më: 26 korrik 2022 Në ora: 12:42
Bytyqi, gati për të mbrojtur kurorën e WBC Atom në Ferizaj

Bytyqi, gati për të mbrojtur kurorën e WBC Atom në Ferizaj!

E pamposhtura Fabiana Bytyqi (19-0-1, 5KO), kosovarja që mbron ngjyrat e Republikës Çeke, do të mbrojë titullin e saj në WBC Atom kundër meksikanes Elizabeth López Corzo (10-4-4, 1KO), këtë të premte, më 29 korrik, në Ferizaj të Kosovës, raporton “britishboxingnews”.

Boksierja 26-vjeçare me prejardhje nga Kosova, e menaxhuar nga Burim Sylejmani, fitoi titullin e botës në WBC në shtator 2018, duke mundur boksieren britanike Denise Castle, nga Bournemouth, e cila ende po lufton në moshën 50-vjeçare, pasi kishte garuar për titullin WBC Silver në peshën atomike në fillim të këtij viti në mars.o.

“Veneno” Corzo, 30 vjeçe, e cila ishte kampione e FECOMBOX, sfidoi kostarikasen Yokasta Valle për titullin e peshës minimale botërore IBF në dhjetor të vitit të kaluar, megjithatë, ajo u mposht me vendim nga gjyqtarët. Nga Kankuni, Corzo ka fituar vetëm gjysmën e katër ndeshjeve të saj të fundit..

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat