Konjuhi kritikon gjyqtarët e boksit të Kosovës

Boksi

Konjuhi kritikon gjyqtarët e boksit të Kosovës

Nga: K. G. Më: 6 nëntor 2022 Në ora: 20:50
Rrustem Konjuhi

Ish gjyqtari i mirënjohur Rrustem Konjuhi, ish kryetar i Shoqatës së Gjyqtarëve të Boksit Kosovës, ka kritikuar disa gjyqtarë të Kosovës.

Sipas tij, referimi ka qenë shumë i dobët nga disa gjyqtarë të Kosovës në turneun ndërkombëtar “Adem Jashari”.     
“Prej sa kohe që mbahet ky turne dikur shumë masiv dhe kualitativ për nga paraqitja e boksierëve asnjëherë nuk ka qenë më i dobët për nga paraqitja e boksierëve, ndërprerje e dueleve vend e pa vend, numërim të nokdauneve pa pas nevojë, i shpejt pa e cilësu rëndësinë e goditjes.

Ndërprerja e duelit mbas KD të dytë edhe pse të shqiptuar nga një në secilën rund kur dihet se në një rund mund të shqiptohen deri tre KD për një rund ose 4 në tërë duelin, për t’u ndërpre meç.

Pastaj kur u numërohet dy boksierëve në të njëjtën kohë një herë i numërohet njërit, pastaj e ndërprenë referi, numërimi fillon, tjetri boksier të numëroj kur dihet se nëse dy boksierët gjenden të dytë në KD, numërimi i njërit boksier vlen edhe për tjetrin boksier, por duhet të ndërprehet numërimi pas sec 8 cili është i sft të boksoj, ndërsa vazhdon për tjetrin deri 10 sekonda dhe atij i ndërprehet meçi dhe tregohet me gjest se për të cilin boksier bëhet fjalë që nuk mund te vazhdon duelin.

Këto gabime i kam vërejt edhe nga ana e vëzhguesit që ua ka tërheq vërejtjen por edhe në deklaratën për RTK live, këtë problem e ceku, u habita se si dy referët që bëjnë këso gabime që asnjë fillestarit nuk guxon ti ndodh”, kritikon Konjuhi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat